Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

13.04.2017 / Festiwale i przeglądy

7 filmów Manoela de Oliveiry

Był najstarszym reżyserem świata – swoją przygodę z filmem rozpoczął jeszcze w czasach kina niemego. Kino Kosmos od 19 kwietnia zaprasza na retrospektywę filmów najsłynniejszego reżysera pochodzącego z Portugalii, Manoela de Oliveiry. Tylko u nas będzie można zobaczyć „Ruchome słowa”.

„Kino jest lustrem życia.” – mawiał Oliveira. I dodawał: „Moje filmy nie są filmami politycznymi, pokazują charakter człowieka, jego namiętność, zazdrość, nienawiść, miłość. Człowiek jest zawsze taki sam. Okoliczności mogą pokazywać jego różne aspekty”. 


Retrospektywa prezentowana w kinie Kosmos wcześniej odwiedziła m.in. warszawski Iluzjon, poznańskie Rialto i Maltę, wrocławskie Kino Nowe Horyzonty,  słupski Rejs, gdański Port, krakowski Paradox i łódzki Kinematograf – kina zrzeszone w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Pokaz obejmuje następujące filmy: „Praca wre nad rzeką Douro”, 1931,; „Famalicao”, 1924;  „Aniki Bobo”, 1941;  „Non albo czcza chwała dowodzenia”, 1990; „Boska Komedia”, 1991; „Puszka”, 1993.

Przegląd katowicki będzie jednak bogatszy. Filmoteka Śląska w finale zaprezentuje dodatkowy tytuł – „Ruchome słowa”. To film Oliveiry  z 2003 roku, z Johnem Malkovichem i Catherine Deneuve, który jest dialogiem o kulturze w śródziemnomorskich językach starej Europy – portugalskim, francuskim, włoskim, greckim i angielskim. Finałem rozmów prowadzonych podczas podróży promem z Lizbony do Bombaju o cywilizacji europejskiej staje się konfrontacja z Islamem.

Zapraszamy do kina Kosmos od 19 kwietnia. Szczegóły i rezerwacja biletów (10 zł i 8 zł / seans): Filmowa.net

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji