Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

22.02.2017 / Wydarzenia

Agnieszka Holland gościem Kina Janosik oraz Kina Kosmos

Agnieszka Holland, która na tegorocznym Berlinale odebrała za swój najnowszy film „Pokot” Srebrnego Niedźwiedzia Nagrodę Alfreda Bauera, spotka się z widzami w naszych kinach w niedzielę, 5 marca. Zapraszamy do kina Janosik w Żywcu oraz kina Kosmos w Katowicach.

W obu kinach spotkania i rozmowę z reżyserką poprzedzi projekcja filmu. W żywieckim Janosiku rozpocznie się ona o godzinie 15.00, spotkanie z publicznością będzie miało miejsce bezpośrednio po seansie i potrwa do godziny 18.30. W katowickim kinie Kosmos pokaz filmu rozpocznie się o godzinie 18.00, a spotkanie Agnieszki Holland z widzami nastąpi po projekcji i zaplanowane jest do godziny 21.30.

Film Agnieszki Holland, współreżyserowany przez jej córkę, Kasię Adamik, został nagrodzony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie – jednym z najważniejszych światowych festiwali, odbywającym się od 1951 roku.
Nagroda Alfreda Bauera (ku pamięci założyciela berlińskiego festiwalu), którą uhonorowano „Pokot”, jest przyznawana filmom otwierającym nowe perspektywy.
Agnieszka Holland odbierając nagrodę mówiła tak:
„Żyjemy w bardzo trudnych czasach. Potrzebujemy nowych perspektyw, filmów, które są odważne i ważne, które poruszają tematy, które są ważne dla naszej planety”.

„Pokot” jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk "Prowadź swój pług przez kości umarłych", wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie. Olga Tokarczuk razem z Agnieszką Holland są współautorkami scenariusza filmu. Muzykę skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz, autorką zdjęć jest Joanna Dylewska, a na ekranie zobaczymy m.in. Agnieszkę Mandat, Wiktora Zborowskiego, Jakuba Gierszała, Borysa Szyca, Andrzeja Grabowskiego, Tomasza Kota, Katarzynę Herman, Patricię Volny, Miroslava Krobota, Marcina Bosaka i Andrzeja Konopkę. Film jest polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzką koprodukcją.

„Pokot” to historia Janiny Duszejko - kochającej przyrodę obrończyni zwierząt, która mimo braku zrozumienia ze strony lokalnej społeczności występuje przeciw kłusownictwu i polowaniom. Film swoją światową premierę miał na berlińskim festiwalu, a na ekrany kin w Polsce wejdzie 24 lutego, w kinach Instytucji Filmowej Silesia-Film można go oglądać w Katowicach (Kosmos, Rialto) i  Żywcu (Janosik).  Sprzedaż biletów na seanse odbywa się w kasach kin bądź za pośrednictwem internetu: filmowa.net 

Partnerem pokazów jest Grupa Pietrzak.

Projekcja filmu "Pokot" i spotkanie z reżyserką Agnieszką Holland

05.03, godz. 15.00 - 18.30
Kino Janosik, Żywiec, ul. Sobieskiego 1, bilety w cenie 18 zł

05.03, godz. 18.00-21.30
Kino Kosmos, Katowice, Sokolska 66, bilety w cenie 20 zł cały i 17 zł ulgowy

Na zdjęciu: Agnieszka Holland i Katarzyna Adamik z nagrodą za film "Pokot" / fot. B. Sadowski

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji