Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

26.07.2017 / Nasze filmy

Dzień prasowy na planie filmu Pawła Pawlikowskiego

Paweł Pawlikowski, reżyser oskarowej "Idy", realizuje swój najnowszy film w województwie śląskim. W czwartkowy wieczór na plan "Zimnej wojny" będą mogli zajrzeć dziennikarze, aby poznać kulisy koprodukcji Opus Film oraz Instytucji Filmowej Silesia Film.

Akcja "Zimnej wojny" rozgrywa się na przestrzeni lat 50. i 60 ubiegłego wieku. Widzowie poznają historię niemożliwej miłości Zuli i Wiktora, którzy nie mogą być razem, ale nie potrafią żyć bez siebie. Poznają się niedługo po wojnie. Zula została przyjęta do właśnie utworzonego zespołu pieśni i tańca "Mazurek", a Wiktor jest pianistą i kierownikiem muzycznym tego zespołu. Podczas zagranicznego tournée do Berlina Wschodniego para planuje ucieczkę na Zachód, lecz ostatecznie Wiktor wyjeżdża sam. Kilka lat później spotykają się w Paryżu. Zula już nie jest dziewczyną, ale dojrzałą elegancką kobietą. Ich dalsze losy to burzliwa historia spotkań i rozstań zmierzająca do dramatycznego finału.

Autorami scenariusza są Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki. Za zdjęcia odpowiada nominowany do Oscara za "Idę" Łukasz Żal, za scenografię Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński nagradzani m.in. na festiwalu w Gdyni. W obsadzie znaleźli się: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Agata Kulesza i Borys Szyc. Produkcja filmu realizowana jest przez polski Opus Film, Apocalypso Cold War z Wielkiej Brytanii oraz MK Productions z Francji. Jego koproducentem jest również Instytucja Filmowa Silesia Film, która wsparła projekt ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

Do tej pory twórcy "Zimnej wojny" prowadzili zdjęcia we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Legnicy, Chabówce, Łodzi i Kalwarii Pacławskiej. W czwartek, 27 lipca ekipa będzie pracować w Rudach Raciborskich. Tego dnia o 19:00 w Amfiteatrze BUK do dyspozycji dziennikarzy będzie reżyser Paweł Pawlikowski oraz producentka Ewa Puszczyńska, którzy odpowiedzą na pytania dotyczące ich najnowszego filmu.

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji