Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

16.06.2017 / Wydarzenia

Filmowe wizje nocy

Jarmusch, Antonioni, Hoffman, Schlesinger, Fellini i ich filmowe wizje nocy. Filmoteka Śląska w Kinie Kosmos inauguruje cykl pięciu spotkań o nocach marzycieli, straceńców, kochanków i tych, którym miłości brakuje. 20 czerwca rozpoczyna się „Nocy na ziemi”.

Teraz, gdy noce są najkrótsze i najintensywniejsze, oddziałują na wyobraźnię jeszcze mocniej. Dlatego wspólnie z Filmoteką Śląską i Kinem Kosmos zapraszamy na spotkanie z filmowymi opowieściami, które rozgrywają się nocą. Noc jest magią, inną przestrzenią. By się w niej nie zgubić, musimy zaufać naszej intuicji, samej nocy lub mieć dobrego przewodnika. Nas prowadzić będą reżyserowie: Jim Jarmusch, Michelangelo Antonioni, Michael Hoffman, John Schlesinger, Federico Fellini. W temat filmowej nocy wprowadzać przed seansami będzie prof. UŚ dr hab. Piotr Zawojski, a pokazy filmowe ukoronuje 23 czerwca nocny przejazd po Katowicach zabytkowym tramwajem oraz afterparty w „Drzwiach zwanych koniem”.

Bilety na pojedynczy seans kosztują 12 zł, karnet na wszystkie pokazy: 40 zł. Do nabycia w kasie kina Kosmos lub na Filmowa.net


Program seansów i wydarzeń:

20.06, godz. 19.00 - „Noc na ziemi”, reż.  Jim Jarmusch, Francja, Japonia, Niemcy, USA, Wielka Brytania, 1991, wyst.: Gena Rowlands, Winona Ryder, Roberto Benigni, 129 min, kopia DCP
Pięć symultanicznie rozgrywających się historii w kabinach taksówek tej samej nocy w różnych częściach świata. Piękne zdjęcia Fredericka Elmesa i hipnotyzująca muzyka Toma Waitsa wciągają w nocny klimat miast, a zestawienie poszczególnych epizodów unieważnia ograniczenia czasu i przestrzeni. Przygodne spotkania odbywają się w Los Angeles, Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Helsinkach, które jednak w filmie Jarmuscha niewiele różnią się od siebie. Akcja niespiesznie rozwija się, ograniczona do minimum: wybranych postaci, fragmentów przestrzeni, słów.  Najważniejsza staje się chwila pozornie nic nieznaczącego spotkania taksówkarza z pasażerem, „martwy czas”, który ujawnia swoją wartość. Prosty narracyjnie pomysł wciąga, skłania do kontemplacji, pozwalając odkryć niezwykłość w banalnej codzienności.  

23.06, godz. 19.00 - Filmowo-muzyczna Noc Świętojańska - „Noc”, reż. Michelangelo Antonioni, Włochy, Francja, 1961, wyst.: Jeanne Moreau, Marcello Mastroianni, Monica Vitti, 122 min, kopia 35 mm

& Nocna przejażdżka zabytkowym tramwajem po centrum Katowic. Start: ok. godz. 21.15. Przystanek: Koszutka Misjonarzy Oblatów (trasa m.in.: Słoneczna Pętla, Rynek, Pl. Wolności, ul. Warszawska).

& Afterparty w „Drzwiach zwanych koniem”.

Film nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie, uznawany za środkową część trylogii (obok „Przygody” i „Zaćmienia”). Znany pisarz Giovanni odwiedza wraz z żoną w szpitalu umierającego przyjaciela. Po tej trudnej dla obojga wizycie on wybiera się na przyjęcie, zorganizowane z okazji wydania jego nowej książki, Lydia natomiast odwiedza miejsca związane z jej młodością. Oglądamy 24 godziny z ich życia, z których Antonioni uczynił pełen obraz - psychologiczny, egzystencjalny i polityczny - współczesnego społeczeństwa. Dramat kończącej się miłości pomiędzy bohaterami posłużył reżyserowi za punkt wyjścia do opowiedzenia o niepokojach swojej epoki, zagubieniu i samotności człowieka. Opowieść ujął w mistrzowskiej formie. W filmie więcej znaczą spojrzenia, mijanie się bohaterów, sposób filmowania budynków, codziennych sprzętów, nieruchomych pejzaży, za pomocą których reżyser buduje atmosferę nieznośnej pustki niż dialogi i konkretne zdarzenia. „Noc” ugruntowała pozycję Antonioniego jako autonomicznego twórcy, którego styl narracji stał się symbolem kina lat 60.

25.06, godz. 19.00 -„Sen nocy letniej”, reż. Michael Hoffman, USA, Wielka Brytania, Włochy, 1999, wyst.: Rupert Everett, Calista Flockhart , Kevin Kline, Michelle Pfeiffer, Christian Bale, Sophie Marceau, 115 min, kopia 35 mm
Ekranizacja najbardziej magicznej i tajemniczej ze sztuk Williama Szekspira. Nie mamy w tym przypadku do czynienia z  dosłownym filmowym odczytaniem Szekspira, ale też nie jest to postmodernistyczna zabawa w stylu Baza Luhrmanna ( „Romeo i Julia”).  Akcja została przeniesiona ze starożytnej Grecji do małego włoskiego miasteczka w  czasy przełomu XIX i XX w. Film przywołuje historię kochanków, których drogi nie mogą się ułożyć się po ich myśli, więc los prowadzi ich do magicznego lasu. Mieszkający tam król elfów postanawia im pomóc i przy użyciu soku z płatków magicznych kwiatów rzuca na nich czar miłości. Nie obchodzi się jednak bez serii komicznych pomyłek. W „Śnie” Hoffmana rządzi lekkość i dowcip, a konkretność spotyka się z baśnią. Wszystko w promieniach włoskiego słońca i na tle toskańskich pejzaży.  

27.06, godz. 19.00 - „Nocny kowboj”, reż. John Schlesinger, USA, 1969, wyst.: Jon Voight, Dustin Hoffman, Sylvia Miles, 113 min, kopia 35 mm
Jeden z najbardziej kontrowersyjnych filmów swoich czasów, w którym pokazane zostały dwie odsłony Ameryki – Ameryka legendy i codziennej realności. Historia Joe Bucka, który porzuca pracę pomywacza i ubrany w strój kowboja opuszcza rodzinny Teksas z nadzieją na znalezienie szczęścia w Nowym Jorku. Bohater w swoim kowbojskim ekwipunku zostaje męską prostytutką, jednak pierwsze starania bohatera w zdobyciu „opiekunki” kończą się kompletnym fiaskiem. Zdesperowany mężczyzna spotyka kalekę o ksywie Ratso, który oferuje mu swoją pomoc. „Nocny kowboj” nie tylko rozprawia się z amerykańską mitologią sukcesu, ale ukazuje artystyczną cyganerię nowojorskiego undergoundu. W filmie pojawia się m.in. gwiazda Underground Cinema – Viva, a w scenie narkotycznego przyjęcia – postaci z „fabryki” Andy’ego Warhola.
„Nocny kowboj” został nagrodzony m.in. trzema Oscarami w kategoriach za najlepszy film, reżyserię oraz scenariusz w 1970 roku.

30.06, godz. 19.00 - „Noce Cabirii”, reż. Federico Fellini, Włochy, Francja, 1957, wyst. Giulietta Masina, François Périer, Amedeo Nazzari, Dorian Gray, 110 min, kopia 35 mm
„Noce Cabirii” domykają trylogię, której pozostałymi ogniwami są „La strada” i „Niebieski ptak”. Film opowiada o losach rzymskiej prostytutki, która pomimo ciągłych upokorzeń i rozczarowań każdego dnia i każdej nocy uparcie marzy o odmianie losu. W świecie bohaterki balansującej na granicy snu i rzeczywistości liczy się przede wszystkim nadzieja i niegasnące poszukiwanie ciepła drugiego człowieka. Pewnego dnia bohaterka poznaje Oscara, który ma przynieść zwrot w jej życiu.
„Noce Cabirii” są filmem skromnym, opowiadającym o wielkich sprawach szeptem. A jednak film Felliniego został okrzyknięty jednym z najważniejszych dzieł w historii kinematografii, o którym napisano morze słów, obsypano nagrodami na najważniejszych festiwalach m.in.: Złota Palma dla Gulietty Masiny w Cannes oraz Oskar dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.  Talent narracyjny reżysera i nieprawdopodobna wyobraźnia wizualna nie wystarczyłyby, gdyby nie wielka rola Masiny. To ona sprawia, że film Felliniego wgryza się w pamięć, a finał, w którym zrozpaczona i porzucona Cabiria znów podejmuje walkę, wydobywa całą magię i siłę złotego ekranu.
_ _ _ _
Prelekcje: prof. UŚ dr hab. Piotr Zawojski
Pracuje w Zakładzie Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach na Uniwersytecie Śląskim, wykłada na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Intermediów. Wykładał też na Wydziale Radia i Telewizji UŚ, Wyższej Szkole Mechatroniki w Katowicach i Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajmuje się problematyką fotografii, filmu i kina, sztuki nowych mediów oraz cyberkultury.  


SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji