Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

04.05.2017 / Nasze filmy

Janoscha historia prawdziwa

„Mój Niemandsland” to filmowa biografia Horsta Eckerta. Premierowo pokażemy ją w Kinoteatrze Rialto w najbliższy poniedziałek, 8 maja o godzinie 19:00. Dokument wyprodukowany przez TVP Katowice został dofinansowany ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

Janosch – pisarz, rysownik, mędrzec i heretyk. Jeden z najbardziej znanych na świecie autorów książek dla dzieci, na Górnym Śląsku zyskał status pisarza kultowego dzięki książce „Cholonek, czyli dobry Pan Bóg z gliny”, potocznie nazywanej „Biblią dla Ślązaków”. Niechętnie udziela wywiadów - w odpowiedzi na prośby dziennikarzy o spotkania, kilkakrotnie uśmiercił samego siebie. A jednak zgodził się porozmawiać o swoim życiu przed kamerą.

„Nazywam się Janosch. Już chyba nie wiem, co w moim życiu było prawdą, a co kłamstwem. Ale wiem, że napisałem i narysowałem ponad 300 książek dla dzieci, kilka powieści i moje opus magnum – „Cholonka”.” – tak zaczyna się filmowa opowieść o człowieku spełnionym, pełnym sprzeczności i pasji.

W premierowym pokazie filmu wezmą udział: Angela Bajorek (autorka książki o Janoschu pt. „Heretyk z familoka”), Zbigniew Kadłubek (filolog, eseista), Robert Talarczyk (dyrektor Teatru Śląskiego, autor adaptacji i reżyser pokazywanego w Teatrze Korez „Cholonka”), Mirosław Neinert (dyrektor Teatru Korez w Katowicach, reżyser „Cholonka”) oraz Wojciech Królikowski (reżyser filmu „Mój Niemandsland”). Klimatu na scenie dopełni oryginalna scenografia ze spektaklu „Cholonek”,  w niezmiennie zachwycającej interpretacji Teatru Korez. Wydarzeniu będzie towarzyszyła prezentacja prywatnych pamiątek Angeli Bajorek otrzymanych od Janoscha.

Zapraszamy do Kinoteatru Rialto na godzinę 19.00, w poniedziałek 8 maja. Bilety na premierę można jeszcze kupić w kasie kinoteatru oraz za pośrednictwem sprzedaży internetowej na portalu filmowa.net.

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji