Video
Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego

Aktualności

10.02.2017 / Festiwale i przeglądy

Przegląd filmów Andrzeja Żuławskiego

Artysta osobny - kontrowersyjny, skrajnie liryczny i radykalnie okrutny. Jego filmy wymykają się klasyfikacji, są zarazem gatunkowe i artystyczne. Filmoteka Śląska zaprasza do Kina Kosmos na spotkanie z żywiołem kina Andrzeja Żuławskiego. Unikatowy przegląd rozpocznie się 17 lutego.

Po styczniowym spotkaniu z prowokującą twórczością Dereka Jarmana, czas na kino drapieżne, zmysłowe, oparte na skrajnościach, szalone – poruszające emocje i intelekt. Tworzył je Andrzej Żuławski, którego właśnie 17 lutego mija pierwsza rocznica śmierci. Odwagę i bezkompromisowość ubierał w realizowane przez siebie filmy, dialogujące z klasyką kina europejskiego, nawiązujące do literatury, komentujące filozofów. Był pisarzem, aktorem,  reżyserem i autorem scenariuszy – przedstawicielem polskiej inteligencji, który równie dobrze mógł zrobić film tak po polsku, jak i po francusku. Z jednej strony był artystą niezwykle zanurzonym w europejskiej kulturze, z drugiej na wskroś polskim. Jego twórczość filmowa nadal jest żywa, a z perspektywy czasu wydaje się być bardziej aktualna, niż w latach, w których powstawała. Choć nawet dzisiaj może jawić się jako prowokacyjna i skandaliczna.

Filmoteka Śląska przypomni cztery z wyreżyserowanych przez Andrzeja Żuławskiego filmów, a gośćmi przeglądu będą Janusz Dorosiewicz – producent „Szamanki”, Piotr Kletowski – filmoznawca, autor przewodnika Krytyki Politycznej poświęconego Żuławskiemu oraz syn Xawery, również reżyser. Bilety na poszczególne seanse kosztują 12 zł, karnet na 4 filmy: 32 zł. Do nabycia w kasie Kina Kosmos  (Katowice, Sokolska 66) oraz w sprzedaży internetowej na portalu filmowa.net. Prelekcje poprzedzające pokazy filmów wygłosi Agata Tecl-Szubert.

„Na srebrnym globie”
Polska, 1976-1978, premiera: 1988, 166 min.
Wyst.: Jerzy Trela, Andrzej Seweryn, Iwona Bielska

17.02, godz. 19.00 (pokaz z taśmy 35 mm ze zbiorów Filmoteki Śląskiej)

Film science fiction, który do dziś zachwyca wizjonerstwem, nowatorski zarówno tematycznie, jak i formalnie. Pod względem estetycznym dzieli się na trzy części. Historię rozpoczyna wideo-pamiętnik zrealizowany w przestrzeni kosmicznej przez bohaterów, którzy w nieokreślonej przyszłości postanawiają założyć nową cywilizację.

Film stał się „dzieckiem niechcianym” już na etapie realizacji. Cenzura dopatrując się odniesień politycznych, wstrzymała produkcję, zmuszając Żuławskiego do wyjazdu za granicę. Reżyser ukończył „Na srebrnym globie” po 10 latach, uzupełniając brakujące fragmenty swoimi komentarzami i ujęciami współczesnej Warszawy. 

„Szamanka” 
Polska, 1996, 113 min
Wyst.: Iwona Petry, Bogusław Linda, Agnieszka Wagner

20.02, godz. 19.00 (pokaz z taśmy 35 mm)

Ostatni film zrealizowany przez reżysera w Polsce po latach spędzonych na emigracji. Jeden z najbardziej kontrowersyjnych obrazów Andrzeja Żuławskiego. Siłą napędową jest postać głównej bohaterki – Włoszki – która niespodziewanie pojawia się w życiu pewnego naukowca, budząc demony tkwiące w jego psychice i seksualności. Film do dzisiaj budzi skrajne emocje i oceny.

Przed projekcją odbędzie się spotkanie z Januszem Dorosiewiczem (producent „Szamanki”).

„Kosmos”
Portugalia/Francja, 2015, 103 min
Wyst.: Sabine Azéma, Jean-François Balmer, Jonathan Genêt 

24.02, godz. 19.00 (pokaz z kopii DCP)

Uwspółcześniona adaptacja „Kosmosu” Witolda Gombrowicza. Akcja dzieje się w pozornie spokojnym miejscu, do którego trafiają młodzi bohaterowie – Witold i Fuks. Pensjonat staje się mikrokosmosem, w którym pojawiają się dziwne postaci, tajemnicze znaki i nierzeczywiste zdarzenia. W ostatnim filmie reżyser po 15 latach milczenia wraca do swojego uniwersum z charakterystycznymi wątkami i wyrazistą estetyką. Film otrzymał główną nagrodę na MFF w Locarno.

„Najważniejsze to kochać”/„L'important c'est d'aimer”
Francja/Włochy/Niemcy Zachodnie, 1975, 112 min 
Wyst.:  Romy Schneider, Fabio Testi, Jacques Dutronc

27.02, godz. 19.00 (pokaz odrestaurowanej wersji filmu z kopii DCP, specjalnie sprowadzonej z Francji; jedyny pokaz w Polsce)

Pierwszy film zrealizowany przez reżysera poza granicami Polski z fenomenalną rolą Romy Schneider. Reżyser koncentruje się na ewolucji miłosno-erotycznej relacji głównych bohaterów - fotografa i zamężnej aktorki - w której krzyżują się marzenie, poświęcenie, ale także przemoc i ból.

Przed projekcją odbędzie się spotkanie z Xawerym Żuławskim (syn Andrzeja Żuławskiego, reżyser m.in.: „Wojny polsko-ruskiej”, „Chaosu”) oraz Piotrem Kletowskim  (filmoznawca, współautor wywiadu-rzeki „Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej”).

SILESIA FILM
Partnerzy Instytucji