Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy Instytucji

O instytucji

Istniejemy od 1945 roku. Od zawsze nasz świat kręci się wokół FILMU. Zajmujemy się jego upowszechnianiem i promocją, prowadzimy projekty popularyzujące kulturę filmową oraz wspieramy aktywność filmową i około filmową. Jesteśmy instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Do naszych zadań należy rozwój Śląskiego Funduszu Filmowego, ze szczególnym uwzględnieniem Silesia Film Commission, a także sieciowanie małych, lokalnych kin działających w województwie śląskim, które prezentują repertuar o wartości artystycznej. Naszym flagowym projektem jest Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN, na który corocznie w październiku zapraszamy do Katowic. 

Działamy w czterech sferach: 

Specjalistycznej

W ramach grantów, przyznawanych z prowadzonego przez nas Śląskiego Funduszu Filmowego, współprodukujemy filmy szczególnie istotne dla popularyzacji kultury naszego regionu, zajmujemy się dystrybucją filmów oraz dbamy o energiczny rozwój Silesia Film Commission, której celem jest prezentacja Śląska jako miejsca atrakcyjnego i przychylnego lokowaniu produkcji filmowych. 

Branżowej

Organizujemy MFPF REGIOFUN, który generuje współpracę między producentami, samorządami lokalnymi i film commision. To jedyny w tej części Europy festiwal, który poświęcony jest kinu, jakie powstaje dzięki wsparciu regionalnych funduszy filmowych oraz pomocy miast. MFPF REGIOFUN to filmy, które przekraczają granice państw i umysłów, spotkania promujące regiony, dyskusje prowokujące do działania, warsztaty rozwijające umiejętności młodych producentów, benefisy twórców zw. ze Śląskiem a także wycieczki śladem najważniejszych lokacji. Przede wszystkim zaś nagradzamy finansowo najlepszych producentów

Popularyzatorskiej

Prowadzimy jedyną w Polsce regionalną Filmotekę Śląską, w archiwach której można odnaleźć perły polskiej i światowej kinematografii, kładziemy nacisk na edukację interdyscyplinarną, prowadzimy działalność wydawniczą oraz dodajemy ikry wydarzeniom sprawiając, że świat rezonuje filmowo. Dokładamy wszelkich starań, aby świat pokochał wybitnych śląskich twórców;  

Publicznej

Na terenie województwa prowadzimy 5 kin - każde o odrębnej osobowości i artystycznej duszy pełnej zaangażowania i entuzjazmu (w Katowicach są to: KINO KOSMOS. CENTRUM SZTUKI FILMOWEJ, KINO ŚWIATOWID, KINOTEATR RIALTO; w Żywcu zapraszamy do KINA JANOSIK, zaś w Raciborzu do KINA BAŁTYK). Dzięki tej sieci jesteśmy w stanie samodzielnie kreować oraz stymulować filmową rzeczywistość.

Jak na instytucję filmową przystało, klatka po klatce staramy się, by film wokół nas był coraz lepiej nakręconym światem i dzień po dniu robimy wszystko, by rzeczywistość okazywała się coraz lepiej zrealizowanym filmem. Jesteśmy pasjonatami i filmową zarazą w jednym.  

SILESIA FILM