Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

O instytucji

Istniejemy od 1945 roku. Od zawsze nasz świat kręci się wokół FILMU. Zajmujemy się jego upowszechnianiem i promocją, prowadzimy projekty popularyzujące kulturę filmową oraz wspieramy aktywność filmową i około filmową. Jesteśmy instytucją kultury Samorządu Województwa Śląskiego.

Do naszych zadań należy rozwój Śląskiego Funduszu Filmowego, ze szczególnym uwzględnieniem Silesia Film Commission, a także sieciowanie małych, lokalnych kin działających w województwie śląskim, które prezentują repertuar o wartości artystycznej. Jednym z naszych projektów jest Międzynarodowe Forum Koprodukcyjne Regiofund powstałe na kanwie wydarzeń branżowych Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN, który odbywał się w Katowicach w latach 2010-2016.

Działamy w czterech sferach:

Branżowej

W ramach dofinansowania, przyznawanego z prowadzonego przez nas Śląskiego Funduszu Filmowego, współprodukujemy filmy szczególnie istotne dla popularyzacji kultury naszego regionu, zajmujemy się dystrybucją filmów oraz dbamy o energiczny rozwój Silesia Film Commission, której celem jest prezentacja Śląska jako miejsca atrakcyjnego i przychylnego lokowaniu produkcji filmowych. 

Popularyzatorskiej

Prowadzimy jedyną w Polsce regionalną Filmotekę Śląską, w archiwach której można odnaleźć perły polskiej i światowej kinematografii, kładziemy nacisk na edukację interdyscyplinarną, prowadzimy działalność wydawniczą oraz dodajemy ikry wydarzeniom sprawiając, że świat rezonuje filmowo. Dokładamy wszelkich starań, aby świat pokochał wybitnych śląskich twórców;  

Publicznej

Na terenie województwa prowadzimy 5 kin – każde o odrębnej osobowości i artystycznej duszy pełnej zaangażowania i entuzjazmu (w Katowicach są to: KINO KOSMOS, KINO ŚWIATOWID, KINOTEATR RIALTO; w Żywcu zapraszamy do KINA JANOSIK, zaś w Raciborzu do KINA BAŁTYK). Dzięki tej sieci jesteśmy w stanie samodzielnie kreować oraz stymulować filmową rzeczywistość.

Jak na instytucję filmową przystało, klatka po klatce staramy się, by film wokół nas był coraz lepiej nakręconym światem i dzień po dniu robimy wszystko, by rzeczywistość okazywała się coraz lepiej zrealizowanym filmem.

SILESIA FILM