Kontakt do rzecznika
Newsletter
Śląskie - pozytywna energia
Partnerzy Instytucji

Komunikaty prasowe

05.12.2016

Historia w filmie: Wujek, 1981

12 grudnia Filmoteka Śląska przypomni w kinie Kosmos zrekonstruowane w filmie Kazimierza Kutza wydarzenia, jakie w 1981 roku miały miejsce na kopalni Wujek.  Pokaz filmu „Śmierć jak kromka chleba” z taśmy 35 mm uzupełni rozmowa z Wojciechem Sarnowiczem oraz Jakubem Zajdlem, a także reportaż z planu filmu. 

23.11.2016

Przegląd filmów Andrieja Tarkowskiego

Przypomnimy trzy zrealizowane przez Andrieja Tarkowskiego filmy. Po raz pierwszy i jedyny zostanie pokazany w Polsce z odrestaurowanej kopii cyfrowej „Stalker” (1979). Dwa pozostałe tytuły: najbardziej osobiste z dzieł radzieckiego mistrza „Zwierciadło” (1975) oraz inspirowane powieścią Stanisława Lema „Solaris” (1972) zostaną zaprezentowane z taśmy 35 mm. Przegląd odbędzie się w Kinie Kosmos w dniach 23 - 25 listopada br.

18.11.2016

Święto Kina Domowego Home Movie Day

Filmoteka  Śląska po raz trzeci pokaże zbiory, które na co dzień znajdują się w archiwach mieszkańców Śląska. Na taśmach 8 mm, super 8 mm, 16 mm przypomnimy sobie życie codzienne - uroczystości rodzinne, pracownicze czy państwowe z lat siedemdziesiątych, sześćdziesiątych i pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Ewenementem będzie wycieczka śladami filmu zrealizowanego w Katowicach w 1941 roku, który trafił do zbiorów filmoteki dzięki ubiegłorocznemu Świętu Kina Domowego. Szczegóły w materiale prasowym poniżej

07.11.2016

Filmy Andrzeja Wajdy znów na wielkim ekranie

Kino Kosmos przypomina twórczość Andrzeja Wajdy. W ramach retrospektywy zostanie pokazanych pięć zrealizowanych przez niego filmów, a podczas inauguracji przeglądu Barbara Ptak i Stanisław Janicki opowiedzą o swoich wspomnieniach związanych z reżyserem.

22.10.2016

Laureaci 7. edycji festiwalu REGIOFUN

Podczas dzisiejszej gali zamknięcia 7. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN w Katowicach poznaliśmy laureatów tegorocznego konkursu. Werdykt jury obu kategorii oraz wybór publiczności można odnaleźć w poniższych materiałach.

SILESIA FILM
Zostań KINOMANIAKIEM