Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy Instytucji

Śląski Fundusz Filmowy

Najbardziej pożądane - bo finansowe - narzędzie wsparcia producentów i filmowców. Od 2008 roku przyłożyło się do powstania 41 filmów

Instrukcja obsługi Śląskiego Funduszu Filmowego jest bardzo prosta: w początkach roku ogłaszamy nabór do konkursu i podajemy informację, jakim budżetem dysponujemy (wynosi on w zależności od roku 0,5-1,5 mln PLN). Aplikacje można składać zazwyczaj do połowy marca, najpóźniej w pierwszej połowie czerwca podajemy wyniki, aby filmowcy nie tracili cennych dni zdjęciowych i dobrego światła :)

OD 2014 ROKU WPROWADZAMY NOWOŚCI:

Obok tradycyjnej drogi polegającej na ocenie wniosku przez ekspertów, wprowadzamy ścieżkę crowdfundingową, w jakiej ocena ekspercka w ogóle nie ma miejsca. Kolejną istotną zmianą jest ta, iż kwalifikowane będą koszty od początku 2014 roku.

Kryterium podstawowe dla składanych wniosków jest jedno. Polega ono na związku filmu z województwem śląskim poprzez:

  1. miejsce realizacji
  2. temat

Związek ów niekoniecznie musi przejawiać się w obu aspektach. W drodze tradycyjnej najważniejsze, by współpracujące z nami grono ekspertów jak najwyżej oceniło projekt pod względem merytorycznym.  Jeśli tak się stanie, producent może liczyć na dofinansowanie w wysokości do 50% budżetu filmu.  W ścieżce crowdfundingowej decydujący jest głos widzów – jeśli za pomocą crowdfundingu producent zbierze 50% budżetu filmu oraz posiada wkład własny na poziomie 20%, my bez dyskusji – jeśli tylko wniosek nie ma błędów formalnych – dofinansujemy pozostałe 30% (jednak nie mniej niż 10 000 i nie więcej niż 200 000 zł). 

Potem jest już z górki - o decyzji dotyczącej dofinansowania oraz proponowanej wysokości wkładu finansowego powiadamiamy producenta wiodącego… i rozpoczynamy szybkie ale twarde negocjacje dotyczące umowy :D  W końcu mówimy tu o realnych pieniądzach, a my potrafimy przeliczać je na nie tylko na filmowe klatki, ale i na cyfry :) 

Staramy się koprodukować filmy jak najlepsze, co nie zawsze znaczy komercyjne. Doceniamy kino artystyczne a nawet autorskie. Ważna jest dla nas jakość projektu – niemniej nie zamykamy oczu na sukces. Wiemy bowiem, że każdy zarobiony przez ŚFF grosz, wróci do filmowców w kolejnym rozdaniu.

Nasze dotychczasowe koprodukcje to m.in. „Kongres” w reżyserii Ariego Folmana (produkcja: Pandora Film), „Chce się żyć” Macieja Pieprzycy (produkcja: Tramway Studio Filmowe)  oraz nie schodzący ze szczytu polskiego Box Office w 2012 r. „Jesteś Bogiem” Leszka Dawida (produkcja: Studio Filmowe KADR). Szczegółową listę możecie pobrać stąd w formacie PDF:

SILESIA FILM