Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

13 marca 2019

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy w Katowicach!

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity po raz pierwszy w Katowicach!

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity ogłosił współpracę z Instytucją Filmową Silesia Film, dzięki której widownia festiwalu poszerzy się o kolejny region – Śląsk i kolejne miasto – Katowice!

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w Katowicach w dniach 12-19 maja 2019 r.

Bogaty program festiwalu zawita do katowickich kin prowadzonych przez Silesia Film: Kina Kosmos, Kina Światowid i Kinoteatru Rialto! Widzowie będę mogli obejrzeć starannie wyselekcjonowane filmy Konkursu Głównego ubiegające się o Nagrodę. W programie katowickiej edycji festiwalu zaprezentowane zostaną także filmy z Konkursu „Co Jest Grane 24” oraz kolejne filmowe pozycje, prezentujące bogactwo filmowych tematów i form ich realizacji w kinie dokumentalnym.

12 marca w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym odbyła się konferencja prasowa odsłaniająca wybrane hity programu nadchodzącej 16. edycji Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Festiwal odbędzie się w tym roku w aż sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Bydgoszczy i po raz pierwszy w Katowicach – dzięki współpracy z Silesia Film! Festiwalowe pokazy odbędą się w tym mieście w Kinie Kosmos, Kinie Światowid i Kinoteatrze Rialto.

13 filmów w Konkursie Głównym

W Konkursie Głównym znalazł się film „I młodzi pozostaną” (“They Shall Not Grow Old”) Petera Jacksona, obsypanego Oscarami® za „Władcę Pierścieni: Powrót króla”. Reżyser w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej, do której czasów przenosimy się za sprawą archiwalnych materiałów filmowych, odrestaurowanych dzięki współczesnym zabiegom techniki.

“I młodzi pozostaną” reż. Peter Jackson

W Konkursie Głównym i całym bogatym programie festiwalu nie zabraknie filmów, które zgłębiają charakter relacji z najbliższymi. „Magiczne życie V” (“The Magic Life of V”) Tonislava Hristova (twórca nagrodzonego na naszym festiwalu filmu „Dobry listonosz”) to intymny portret młodej kobiety, która próbuje zyskać pewność siebie i zmierzyć się z trudną relacją z ojcem, wcielając się w postaci ze świata fantazji. Przyjaźń grupy nastolatków i ich niepokój o przyszłość jest tematem filmu „Transnistria” („Transnistra”) Anny Eborn. Bohaterowie mieszkają w Naddniestrze, obszarze, który oficjalnie ogłosił niepodległość po upadku Związku Radzieckiego, ale pozostaje państwem nieuznawanym.

“Magiczne życie V” reż. Tonislav Hristov

Nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie „In Touch” Pawła Ziemilskiego opowiada o mazurskiej wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia mieszkańców wyemigrowała do Islandii. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi. Relacje rodzinne są także tematem „Jazdy obowiązkowej” („Compulsory Figures”) Ewy Kochańskiej. W filmie poznajemy ukraińskie małżeństwo z trójką dzieci, które zdecydowało się zamieszkać w Polsce. Ich córka chce wystartować w Mistrzostwach Polski w łyżwiarstwie figurowym. Udział w zawodach może im pomóc w uzyskaniu polskiego obywatelstwa. Ale czy mała Julia będzie w stanie rozwinąć skrzydła, niosąc na barkach taki ciężar?

W głównym konkursie festiwalu zostanie pokazany także film Jolanty Dylewskiej „Marek Edelman… i była miłość w Getcie”. „Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie, nad którego scenariuszem współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu.

“Kto zabił sekretarza generalnego ONZ” reż. Mads Brügger

„Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”) to najnowszy, nagrodzony za reżyserię na festiwalu Sundance 2019, film Madsa Brüggera, znanego z charakterystycznej metody pracy filmowej – „performatywnego dziennikarstwa”. Czy słynnemu prowokatorowi świata filmu uda się ujawnić prawdę o tajemniczej śmierci Daga Hammarskjölda w 1961 roku?

Reperkusje wojny w Bośni i Hercegowinie, największej tragedii w Europie od czasów II wojny światowej, zgłębia Nebojša Slijepčević w filmie „Serbka”(“Srbenka”) o kulisach spektaklu przedstawiającego historię zamordowanej w 1991 roku w Chorwacji 12-letniej Serbki. Autorem przedstawienia, które wbiło kij w mrowisko konfliktu chorwacko-serbskiego, jest Oliver Frljić, znany w Polsce za sprawą głośnego spektaklu „Klątwa” wystawionego na scenach warszawskiego Teatru Powszechnego.

Najnowszy film Roberta Minerviniego, włoskiego reżysera mieszkającego w Teksasie: „Co zrobisz, gdy świat stanie w ogniu?” (“What You Gonna Do When the World’s on Fire?”) ukazuje codzienne życie czarnoskórych Amerykanów, którzy po serii zabójstw na tle rasowym w 2017 roku, wyszli na ulice Nowego Orleanu, żeby zaprotestować przeciwko rasizmowi i rozpocząć walkę o godność i sprawiedliwość.

W Konkursie Głównym także obsypana nagrodami na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Sundance „Kraina miodu” („Honeyland”) Tamary Kotevskiej i Ljubomira Stefanova. To rozgrywająca się w Macedonii historia 55-letniej Hatidze, która z dala od wielkich miast wiedzie życie zgodnie z pradawnym rytmem koegzystencji człowieka z naturą.

Na festiwalu licznie reprezentowane są głośne filmy dokumentalne odnoszące się do najnowszej historii Europy. Witalij Manski, dobrze znany publiczności z filmu „Pod opieką wiecznego słońca”, zwycięzcy 13. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, w „Świadkach Putina” („Putin’s Witnesses”) przedstawia historię dojścia do władzy rosyjskiego przywódcy. Współpraca ze sztabem wyborczym Władimira Putina umożliwiła Manskiemu podejść z kamerą do Putina i Borysa Jelcyna niespotykanie blisko i zobrazować moment politycznego przełomu w Rosji.

“Niezwykła propozycja” reż. Jill Magid

W programie festiwalu jak co roku znajdą się filmy przybliżające emocjonujące historie ze świata sztuki. „Niezwykła propozycja” („The Proposal”) Jill Magid, w części thriller, w części romans, dotyczy eksploracji spuścizny po najsłynniejszym meksykańskim architekcie Luisie Barragánie i stawia pytanie o to, kto powinien mieć prawo dostępu do jego prac. W filmie „Pogawędki o drzewach to zbrodnia”(„Talking About Trees”) Suhaiba Gasmelbariego, zdobywcy Nagrody dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na tegorocznym Berlinale, czterech leciwych członków sudańskiego klubu filmowego postanawia odrestaurować dawne kino pod Chartumem. Łączy ich miłość do dziesiątej muzy i żarliwa chęć ożywienia sudańskiego dziedzictwa filmowego.

Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Od 15 lat co roku prezentuje najlepsze, starannie wyselekcjonowane dokumenty z całego świata, a bogaty i różnorodny repertuar uzupełniony jest debatami, spotkaniami z gośćmi z Polski i zagranicy, a także szeroką ofertą wydarzeń towarzyszących. Festiwal był nagradzany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej jako „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe w Polsce”. Jako jedyny odbywa się równolegle w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy, a w tym roku – po raz pierwszy w Katowicach.

Do tej pory Katowice były jednym z 19 miast, w którym odbywały się tzw. „Weekendy z Millennium Docs Against Gravity”, w ramach których widzowie mieli szansę obejrzeć wybrane filmy Festiwalu. Wydarzenie to, goszczące w prowadzonym przez Instytucję Filmową „Silesia-Film” Kinie Światowid, zawsze przyciągało publiczność kinową z całego województwa. Festiwal Millennium Docs Against Gravity od lat jest bowiem uznaną i rozpoznawalną marką w przestrzeni kultury, a jego kolejne edycje cieszą się niesłabnącą popularnością wśród widzów w całym kraju. Rekordowa pod tym względem okazała się  ostatnia edycja festiwalu, która na pokazach filmowych i wydarzeniach towarzyszących zgromadziła ponad 65000 widzów w pięciu miastach Polski. W tym roku, za sprawą współpracy Instytucji Filmowej Silesia Film z Festiwalem Millennium Docs Against Gravity, do wąskiego grona miast festiwalowych dołączą Katowice i kina Instytucji Filmowej Silesia-Film.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie, w Gdyni 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja. Lokalna edycja festiwalu będzie miała miejsce także w Bydgoszczy 11-18 maja.

Więcej o 16. Festiwalu Filmowym w Katowicach na stronie Festiwalu, Facebooku i Instagramie 

Trailery filmów festiwalowych na kanale Youtube Festiwalu

SILESIA FILM