Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

10 września 2021

18. MDAG: „FILM BALKONOWY” PAWŁA ŁOZIŃSKIEGO Z NAGRODĄ PUBLICZNOŚCI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO!

Film balkonowy

W piątkowy wieczór 10 września podczas uroczystej gali w Kinoteatrze Rialto poznaliśmy tegorocznego laureata Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego. Otrzymał ją Paweł Łoziński za swój najnowszy obraz „Film balkonowy”, który śląska publiczność uznała za najlepszy film spośród czternastu prezentowanych w tegorocznym Konkursie dokumentów. Reżyser sprawił śląskiej publiczności ogromną przyjemność i niespodziankę, przyjeżdżając do Katowic, gdzie osobiście odebrał nagrodę i spotkał się z widzami.

Jak opowiedzieć życie?

Wybitny polski dokumentalista Paweł Łoziński, autor takich filmów jak „Miejsce urodzenia” (1992), „Ojciec i syn” (2013) czy „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” (2016) tym razem przygląda się ludziom ze swojego balkonu w kamienicy na warszawskiej Saskiej Kępie, stawiając – przed nimi, sobą i nami – fundamentalne pytania: o sens życia, relacje, szczęście. Łoziński zaczepia i zagaduje: sąsiadów, przechodniów, przypadkowych spacerowiczów, przyjaciół czy rodzinę. Dzieci, staruszkowie, obcokrajowcy, warszawiacy, właściciele psów, rodzice z dziećmi. Każdy może zostać bohaterem filmu, choć nie każdy ma chęć, odwagę czy… czas, żeby powiedzieć kilka słów do spoglądającej na nich z balkonu kamery. Ale kiedy już się na to decydują, słowa – czasem na pozór banalne, nierzadko wypowiadane z trudem przełamywanych emocji, choć równie często – z rozbrajającą szczerością – układają się w uniwersalną opowieść o ludzkim życiu, prostych prawdach, ale też o społeczeństwie tu i teraz, o Polsce. Proste słowa zarazem kryją i odsłaniają ludzkie tajemnice, lęki, pragnienia. Subtelny montaż i cierpliwie zadawane przez reżysera pytania sprawiają, że podążamy za bohaterami, śledzimy ich małe historie z ciekawością, z uśmiechem, ze wzruszeniem. Czy przy okazji znajdziemy odpowiedź na kluczowe pytania? A może wystarczy, że na początek je sobie po prostu postawimy…

W Konkursie śląskiej edycji 18. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity pokazaliśmy 14 dokumentów z całego świata. Fundatorem Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2021 w wysokości 4000 złotych była polsko-brytyjska firma specjalizująca się w badaniach środowiskowych i ochronie klimatu i2 Analytical Ltd.

Zwycięzcy serdecznie gratulujemy, a widzom dziękujemy za oddane głosy.

SILESIA FILM