Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

23 sierpnia 2021

18. MDAG: KONKURS O NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI WOJEWÓDZTWA ŚLĄSKIEGO

Film o życiu najsłynniejszej eko aktywistki, nominowany do Oscara® dokument o domu spokojnej starości, animowany przebój prosto z Sundance czy poruszająca rozmowa z blisko 90-letnim byłym liderem ZSRR? Kameralny obraz klasyka polskiego dokumentu czy pełen wizualnego rozmachu najnowszy film włoskiego mistrza? A może chwytający za serce obraz międzygatunkowej przyjaźni z tureckimi psami w rolach głównych? Który z 14 filmów prezentowanych w tegorocznym Konkursie śląskiej edycji 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity zdobędzie Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego? Wszystko w rękach widzów.

Podczas tegorocznej śląskiej edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Katowicach czternaście filmów dokumentalnych z całego świata prezentujących najwyższy poziom sztuki filmowej powalczy o Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2021 w wysokości 4000 złotych.

W Konkursie znalazły się: nominowany do Oscara® film „Śledztwo w domu spokojnej starości” Maite Alberdi, w którym 83-letni Sergio zostaje szpiegiem w domu spokojnej starości i badając, czy jego pensjonariusze są dobrze traktowani, odkrywa prawdziwy powód ich nieszczęścia; animowana opowieść o chłopaku, który wraz z rodziną uciekł z Afganistanu przez Rosję do Europy Zachodniej, czyli „Przeżyć” Jonasa Pohera Rasmussena – hit tegorocznego festiwalu Sundance; najnowszy film wybitnego dokumentalisty Pawła Łozińskiego, który w „Filmie balkonowym” przygląda się przechodniom idącym ulicą… z własnego balkonu na warszawskiej Saskiej Kępie; „Notturno”, czyli zapis wyprawy na Bliski Wschód, gdzie nominowany do Oscara® za „Fuocoammare. Ogień na morzu” Gianfranco Rosi krążył z kamerą wzdłuż granic Iraku, Kurdystanu, Libanu i Syrii, filmując ciężko doświadczonych przez życie mieszkańców; opowieść o Grecie Thunberg zawierająca wiele prywatnych scen, które pokazują najsłynniejszą eko aktywistkę na świecie z zupełnie nowej strony, czyli film „Jestem Greta” Nathana Grossmana (film otwarcia 18.MDAG); „Gorbaczow. Raj” Witalija Manskiego, czyli zapis wizyty reżysera w willi Michaiła Gorbaczowa, 89-letniego ostatniego lidera Związku Radzieckiego; dokumentacja życia bezpańskich psów w stolicy Turcji w pięknym obrazie międzygatunkowej przyjaźni pod tytułem „Stambuł bez smyczy” w reżyserii Elizabeth Lo; spojrzenie na życie młodego homoseksualnego chłopaka na meksykańskiej prowincji w filmie „Jeszcze nie dziś” Bruno Santamaría Razo; „Ten deszcz nigdy nie ustanie” Aliny Gorlowej czyli porywająca wizualnie opowieść o niekończącej się spirali wojny i pokoju, w której twórcy podążają za 20-letnim Andriejem Sulejmanem, którego rodzina ucieka z Syrii i trafia do ogarniętej wojną Ukrainy; obraz życia dziewczyny, która wychodzi z więzienia i stara się zaopiekować córką oraz skończyć z narkotykami w filmie „Jacinta” Jessici Earnshaw; „Prezydent” Camilli Nielsson, opowiadający o wizycie w Zimbabwe, gdzie po ustąpieniu w urzędu w 2017 roku Roberta Mugabe zbliżają się pierwsze wolne wybory prezydenckie; poruszająca dokumentacja akcji grupy obrońców praw człowieka, która stara się odbić z rąk wojowników ISIS porwane Jazydki, traktowane jako niewolnice seksualne w filmie „Sabaya” Hogira Hirori; film „Tysiąc małych ran”, w którym Ramona S. Diaz pokazuje, dlaczego na celowniku populistycznego filipińskiego prezydenta Rodrigo Duterte znajdują się niezależni dziennikarze na czele z niezłomną Marią Ressą, założycielką portalu Rappler i „Zostało nam słońce” Arami Ullón, czyli spojrzenie na życie paragwajskich Indian Ayoreo, żyjących w osiedlach spalonych słońcem i zasypanych kurzem, na śmietnikach cywilizacji, bez dostępu do ziemi uprawnej oraz czystej wody.

O tym, który film zwycięży, zdecydują widzowie, oceniając filmy konkursowe za pomocą specjalnie do tego przygotowanych kart do głosowania wręczanych przed seansem.

Fundatorem Nagrody Publiczności Województwa Śląskiego – SILESIAN AUDIENCE AWARD 2021 jest i2 Analytical Ltd.

i2 Analytical Ltd to polsko-brytyjska firma specjalizująca się w badaniach środowiskowych i ochronie klimatu. Założycielom oraz pracownikom firmy bliskie są zagadnienia ekologii, zmian klimatycznych, wdrażania nowych technologii. i2 Analytical Ltd szczególnie zależy na budowaniu międzynarodowej społeczności zaangażowanej w działania na rzecz dobrostanu istot żywych.

 

Więcej o filmach i programie śląskiej edycji 18. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity można przeczytać na stronie festiwalu w zakładce KATOWICE.

Bilety dostępne są w kasach kin oraz na Filmowa.net i na stronie mdag.pl

Szczegółowe zasady głosowania można znaleźć w REGULAMINIE dostępnym na stronie www.silesiafilm.com, w siedzibie Instytucji Filmowej Silesia Film oraz w Kinie Światowid, Kinie Kosmos i Kinoteatrze Rialto.

Regulamin głosowania_18MDAG
SILESIA FILM