Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

9 czerwca 2021

40 lat minęło. Jubileusz Śląskiego Towarzystwa Filmowego

40 lat ŚTF

W maju tego roku obchodziliśmy 40. rocznicę utworzenia Śląskiego Towarzystwa Filmowego, unikatowej w skali kraju organizacji skupiającej środowisko filmowe Górnego Śląska i działającej na rzecz rozwoju życia filmowego w regionie. 16 czerwca zapraszamy do Kina Kosmos na obchody jubileuszu 40-lecia Śląskiego Towarzystwa Filmowego. W programie wspomnienia, pokazy materiałów filmowych, wernisaż wystawy, rozmowy z członkiniami, członkami i sympatykami ŚTF. Gośćmi specjalnymi spotkania będą redaktor Stanisław Janicki, autor kultowego programu telewizyjnego „W starym kinie” i profesor Andrzej Gwóźdź.

Śląskie Towarzystwo Filmowe zostało założone w maju 1981 roku przez grupę górnośląskich społeczników na fali przełomu sierpniowego. Od początku istnienia było organizacją unikatową w skali kraju, mającą na celu integrowanie środowiska filmowego regionu Górnego Śląska, tworzenie przestrzeni do działania dla wszystkich miłośników kina, krytyków filmowych, dziennikarzy, a także filmowców profesjonalnych oraz nieprofesjonalnych. Towarzystwo miało wypełnić lukę po przeniesionym do Warszawy Zespole Filmowym „Silesia”.

Pierwszym, wieloletnim prezesem ŚTF był Kazimierz Kutz (1981-1988, potem prezes honorowy), następnie Jan F. Lewandowski (1988-1991), Edward Kabiesz (1991-1997), Wojciech Sarnowicz (1997-2004), prof. Andrzej Gwóźdź (2004-2016). Od 2016 roku funkcję tę pełni dr Urszula Biel.

Historia działalności ŚTF zawiera różne fazy, adekwatne do zmian jakie zachodziły w Polsce.

Po okresie zawiązania się stowarzyszenia, nastąpiło czasowe zawieszenie wymuszone stanem wojennym. Od 1983 roku rozwinięcie aktywności stało się możliwe dzięki własnej siedzibie, mieszczącej się przy ul. Szafranka 9 w Katowicach. Prowadzony w niej Klub Filmowca zasłynął z organizowania ambitnych przeglądów filmowych i wyświetlania tytułów niedostępnych w ówczesnych kinach.

Program ŚTF był realizowany także przez prowadzenie kawiarni filmowej, biblioteki, dbanie o dokumentację filmową, organizowanie premier i spotkań z twórcami, współpracę z krajowymi i zagranicznymi stowarzyszeniami filmowymi, a także prowadzenie działalności wydawniczej.

Do ważnych osiągnięć towarzystwa należą: propagowanie wiedzy o historii filmu na Górnym Śląsku; organizowanie konferencji popularno-naukowych „Z dziejów kina na Górnym Śląsku”, których pokłosiem stał się cykl wydawnictw czy zorganizowanie premiery najstarszego zachowanego filmu fabularnego o tematyce górnośląskiej „Czarne diamenty” w reżyserii Jerzego Gabryjelskiego z 1939 roku. W 2000 roku Towarzystwo współuczestniczyło w Filmoteki Śląskiej, gdzie obecnie ma swoją siedzibę.

Po czasowym okresie zawieszenia towarzystwo wznowiło działalność w grudniu 2015 roku i kontynuuje działania w zakresie upowszechniania kultury filmowej na terenie całego Śląska.

16 czerwca | środa | 18.00 | Kino Kosmos | bilet: 5 zł

W programie jubileuszowego spotkania:

wspomnienia| relacje prasowe | materiały filmowe | wernisaż wystawy: „Z albumu ŚTF”

Goście specjalni: red. Stanisław Janicki, prof. Andrzej Gwóźdź, członkowie i sympatycy ŚTF

Prowadzenie: Urszula Biel, prezeska ŚTF

Filmy:

„Filmowe towarzystwo” (1998), autor: Jolanta Patyna

„Z dziejów kina na Górnym Śląsku (1995), autorzy: A. Chwalba, Michał Bebło (relacja z konferencji na 100-lecie kina, 1995)

materiały archiwalne dotyczące 20. rocznicy istnienia ŚTF oraz powstania Filmoteki Śląskiej

 

Bilety w cenie 5 zł do kupienia w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net

 

Zapraszamy!

 

Wydarzenie współorganizowane przez IF Silesia Film, dofinansowanie: UM Katowice.

 

Od lewej: Jan F. Lewandowski, Kazimierz Kutz, Edward Kabiesz w remontowanej siedzibie ŚTF. Jesień 1983 r.
SILESIA FILM