Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

1 grudnia 2021

„7XJARMUSCH”. PRZEGLĄD FILMÓW KULTOWEGO AMERYKAŃSKIEGO REŻYSERA W KINIE KOSMOS

7xJarmusch

Fantastyczny mikołajkowy prezent dla wszystkich kinomanów! W poniedziałek, 6 grudnia w Kinie Kosmos rusza tygodniowy przegląd filmów Jima Jarmuscha – jednego z najważniejszych i najoryginalniejszych twórców amerykańskiego kina niezależnego. Wydarzeniu będą towarzyszyć dodatkowe atrakcje, w tym wystawa plakatów do filmów reżysera. W ramach przeglądu można kupić nie tylko bilety na pojedyncze seanse, ale także karnet na całość wydarzenia w cenie 77 zł.

Przegląd „7xJarmusch” to projekt Gutek Film, dzięki któremu aż 7 wczesnych filmów Jima Jarmuscha powróci do polskich kin po blisko 20 latach. W ramach przeglądu „7xJarmusch” w Kinie Kosmos będzie można zobaczyć:

„Nieustające wakacje” (1980) – 6 grudnia, godz. 18.30
„Inaczej niż w raju” (1984) – 7 grudnia, godz. 18.30
„Poza prawem” (1986) – 8 grudnia, godz. 18.30
„Mystery Train” (1989) – 9 grudnia, godz. 20.00
„Noc na ziemi” (1991) – 10 grudnia, godz. 20.00
„Truposz” (1995) – 11 grudnia, godz. 20.00
„Kawa i papierosy” (2003) – 12 grudnia, godz. 20.00

Pokaz filmu „Poza prawem” odbędzie się w ramach 136. spotkania Klubu Filmowego Ambasada. Przed seansem prelekcję wygłosi Aleksandra Krajewska – absolwentka kultury mediów na Uniwersytecie Śląskim, laureatka IX edycji konkursu krytyczno-filmowego „Powiększenie”, stała współpracowniczka portalu Filmweb.

Doskonałym uzupełnieniem ekranowego spotkania z twórczością Jarmuscha będzie wystawa polskich plakatów do filmów amerykańskiego reżysera. Od 1 do 12 grudnia w Galerii przed seansem w Kinie Kosmos można oglądać plakaty zarówno do klasycznych już filmów Jarmuscha – jak „Noc na ziemi” czy „Poza prawem”, jak również do nowszych produkcji: „Tylko kochankowie przeżyją” i „Truposze nie umierają”, a także nowozaprojektowane plakaty do filmów „Truposz” i „Kawa i papierosy”, których autorem jest wybitny grafik Andrzej Klimowski, twórca plakatów do najstarszych filmów reżysera (1980-1991). Plakaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Filmoteki Śląskiej. Dla tych, którzy chcieliby mieć u siebie – podobnie jak Jim Jarmusch w swoim biurze – jeden z polskich plakatów zaprojektowanych przez Andrzeja Klimowskiego – Gutek Film przygotował limitowaną edycję plakatów do nabycia na stronie dystrybutora.

Od 6 grudnia w kasie Kina Kosmos dostępna będzie także książka Tomasza Rabsztyna „W Koloseum. O Tomie Waitsie”. Biografia artysty, przyjaciela Jarmuscha i kompozytora muzyki do jego filmów, który wielokrotnie pojawia się w filmach Jarmuscha jako aktor, to pozycja obowiązkowa dla każdego fana twórcy „Truposza”.

Bilety na pojedyncze seanse w cenie: 16 zł (normalny) i 13 zł (ulgowy i Karta Kaśka) oraz karnet na cały przegląd w cenie 77 zł dostępne są w kasie kina i na Filmowa.net

Widzowie, którzy zakupili wcześniej pojedyncze bilety, a chcieliby skorzystać z karnetów mogą zwrócić bilety w kasie kina: osobiście lub on-line (tylko zakupione on-line, wysyłając maila na kasa@kosmos.katowice.pl ).

Od 17 do 23 grudnia przegląd „7xJarmusch” będzie również prezentowany w żywieckim Kinie Janosik. Bilety na pojedyncze seanse dostępne w kasie kina i na Filmowa.net, do nabycia również karnet na całość wydarzenia w cenie 77 zł.

JIM JARMUSCH. KULTOWY BUNTOWNIK AMERYKAŃSKIEGO KINA

Jim Jarmusch to reżyser kultowy dla miłośników kina. Amerykański buntownik o europejskiej wrażliwości, egzystencjalista, poeta, kinofil, muzyk rozkochany w jazzie i rocku, twórca obdarzony abstrakcyjnym poczuciem humoru – król kina niezależnego, nierozerwalnie związany z historią Gutek Film. Na początku lat 90. dzięki zabiegom Romana Gutka polska publiczność miała szansę po raz pierwszy zapoznać się z twórczością Jarmuscha i zobaczyć jego wczesne filmy na wielkim ekranie. Później w swojej 25-letniej historii Gutek Film wprowadzał do kin również nowsze tytuły amerykańskiego mistrza, takie jak „Ghost Dog: Droga samuraja” (1999), „Tylko kochankowie przeżyją” (2013), „Paterson” (2016), czy „Gimme Danger” (2016).

Lakonicznie, chropowate, o szczątkowej fabule i ascetycznych środkach artystycznych, zanurzone w cierpkim poczuciu humoru – wczesne kino Jima Jarmuscha jest tak odrębne, że mogłoby stanowić osobny gatunek. Czerpiąc inspirację z dzieł twórców francuskiej Nowej Fali, jak Jean-Luc Godard i Jean-Pierre Melville, minimalistyczny styl Jarmuscha przedkłada nastrój nad strukturę narracyjną i łączy amerykańską tradycję filmową z wpływami europejskimi oraz japońskimi. Jego długie, leniwe ujęcia tworzą bardziej przestrzeń dla przypadkowych spotkań, małych gestów i ulotnych aktów intymności niż dla sztywnych ograniczeń fabuły.

To, co interesuje Jarmuscha to ludzie żyjący na marginesie Ameryki – pozbawieni korzeni outsiderzy, niezsynchronizowani ze współczesnym światem. Tacy są bohaterowie debiutanckich „Nieustających wakacji” i przełomowego w karierze reżysera „Inaczej niż w raju” –  zagubieni, młodzi ludzie wędrujący po ulicach i miejskich zaułkach bez konkretnego celu. Własnymi ścieżkami chadzają trzej pechowi więźniowie z „Poza prawem”, jak i japońscy turyści szukający ducha Elvisa Presleya w filmie „Mystery Train”. Zagubieni w czasie i przestrzeni zdają się także pasażerowie i kierowcy taksówek w „Nocy na ziemi”, jak i całe pokolenie „Kawy i papierosów”. Wreszcie William Blake, tytułowy „Truposz”, to synonim artysty osobnego.

Przeglądowi 7x Jarmusch towarzyszy wyjątkowa oprawa graficzna. Całość przeglądu promuje artystyczny plakat autorstwa wybitnego grafika Andrzeja Klimowskiego, jednego z czołowych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu. Ponadto wznowiony został nakład stworzonych przez Klimowskiego w latach 90. pięciu oryginalnych plakatów do wczesnych filmów Jarmuscha, a do filmów „Truposz” i „Kawa i papierosy” artysta wykonał całkowicie nowe plakaty, dopełniające cykl.

Więcej na https://7jarmusch.gutekfilm.pl/ i Kino Kosmos

SILESIA FILM