Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

15 stycznia 2018

“A jak Araki”. Wykład Natalii Gruenpeter o kinie Gregga Arakiego

Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza na wykład otwarty Natalii Gruenpeter – autorki książki “A jak Araki”. Wykład będzie poświęcony twórczości Gregga Arakiego, amerykańskiego reżysera z nurtu New Queer Cinema. Spotkanie odbędzie się 24 stycznia o godz. 17.00 w Collegium Maius, w Sali Śniadeckich (2 piętro).

Premiera książki A jak Araki, wydanej nakładem Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach, odbyła się 24 października 2017 roku i była połączona z przeglądem filmów Gregga Arakiego podczas American Film Festival we Wrocławiu oraz w listopadzie w katowickim kinie Kosmos.

Gregg Araki – urodzony w 1959 roku amerykański reżyser, scenarzysta i montażysta. Debiutował pod koniec lat 80. niezależną, niskobudżetową produkcją “Three Bewildered People in the Night”. Od tego czasu zrealizował 11 pełnometrażowych filmów, konsekwentnie rozwijając wyrazisty autorski styl i często powracając do kręgu problemów związanych z nastoletnim buntem, poczuciem wyobcowania, poszukiwaniem tożsamości. W 1992 roku nakręcił “The Living End”, uznawany za jeden z najważniejszych filmów New Queer Cinema. W kolejnych dziełach, określanych mianem “Teenage Apocalypse Trilogy”, stworzył sugestywny portret kalifornijskiej młodzieży, inspirowany twórczością Jean-Luca Godarda, telewizyjnymi serialami oraz amerykańskim kinem lat 90. Twórczość Arakiego swobodnie łączy erudycyjne nawiązania do klasyki kina z elementami zaczerpniętymi z kultury młodzieżowej, nastoletnią niefrasobliwość z liryzmem i czułością, dowcip z powagą. W jego dorobku znajdują się zwariowane komedie i dojrzałe adaptacje literatury. W 2010 roku twórca otrzymał pierwszą w historii Queerową Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

Natalia Gruenpeter – doktor nauk humanistycznych, absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Laureatka głównej nagrody w III edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald za pracę doktorską z dziedziny współczesnej humanistyki (2015). Zajmuje się kinem amerykańskim, związkami filmu i fotografii, problematyką czasu i pamięci w kulturze. wizualnej. Pracę badawczą łączy z działalnością edukacyjną.

Serdecznie zapraszamy na wykład!

SILESIA FILM