Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

5 lipca 2021

ANTONI HALOR. PEJZAŻ ARTYSTYCZNY

Antoni Halor. Pejzaż artystyczny

W tym roku obchodziliśmy 10. rocznicę śmierci Antoniego Halora – pochodzącego z Siemianowic Śląskich reżysera filmowego, artysty plastyka i literaturoznawcy zaangażowanego w promowanie kultury Górnego Śląska. 12 lipca, w rocznicę urodzin artysty, zapraszamy do katowickiego Kina Kosmos na wydarzenie upamiętniające tego niezwykle ważnego dla regionu twórcę i jego dorobek.

W programie wydarzenia ANTONI HALOR. PEJZAŻ ARTYSTYCZNY znajdą się głośnie, nagradzane na wielu festiwalach filmy krótkometrażowe autorstwa i współautorstwa śląskiego reżysera. Zobaczymy dokumenty o życiu i pracy górników: „Czarne słońce” (1971), „Czarne-zielone” (1971), poetycki esej filmowy o dwóch pokoleniach Polaków „Jeden plus jeden” (1972), zapis doświadczeń ówczesnych czterdziestolatków w filmie „Kto?” (1975) czy „Plener przemysłowy” (1976) – impresję filmową pokazującą Plener Przemysłowy w Chorzowie.

Pokaz filmów poprzedzi rozmowa profesora Andrzeja Gwoździa z Jakubem Halorem i Bogumiłą Hrapkowicz-Halorową: o twórczości i działalności reżysera na wielu polach życia artystycznego i społecznego regionu. Natomiast w „Galerii przed seansem” zaprezentowane zostaną plakaty filmowe autorstwa Antoniego Halora oraz wiele artefaktów z jego obszernej działalności artystycznej.

 

Antoni Halor. Pejzaż artystyczny

12 lipca | poniedziałek | 18.00 | Kino Kosmos

 

Antoni Halor (1937-2011) – reżyser filmowy i telewizyjny, artysta plastyk, członek i współzałożyciel legendarnej grupy Oneiron, literaturoznawca, aktywista w zakresie promowania kultury Górnego Śląska w Polsce i na świecie. Ukończył ASP w Krakowie i PWSFTviT w Łodzi. Napisał doktorat „Legenda i prawda. Wokół wybranych mitów w kulturze śląskiej” na Uniwersytecie Śląskim. Autor opowiadań, scenariuszy, esejów i szkiców z dziedziny sztuki, filmu i literatury oraz licznych książek o kulturze, obyczajach i legendach Górnego Śląska.

„CZARNE SŁOŃCE”, reż. Antoni  i Józef Gębski | Polska 1971 | 30 min
Dokumentalny film o życiu i pracy górników z udziałem m. in. Alojzego Piontka, człowieka który przetrwał po katastrofie górniczej pod ziemią siedem dni bez wody, pożywienia i światła. Jego opowieści zestawione są ze scenami ze szkoły górniczej i życia młodych kandydatów na górników: jednego miejscowego z rodziny górniczej i drugiego przybyłego z wschodniej Polski za pracą.

„CZARNE- ZIELONE”, reż. Antoni Halor i Józef Gębski | Polska 1971 | 16 min
Bezcenne świadectwo czasu. W jednej z sal szkoleniowych w kopalni Siemianowice odbywa się kurs dla przyszłych górników. Reportaż ukazuje przebieg szkolenia, wnętrza kopalni m.in. przebieralnie, łaźnię, zawiera także wywiady z młodymi mężczyznami, którzy przyjechali na Górny Śląsk do pracy.

„JEDEN PLUS JEDEN”, reż. Antoni Halor i Józef Gębski | Polska 1972 | 10 min
Poetycki esej o dwóch pokoleniach Polaków.

„KTO ?”, reż. Antoni Halor i Józef Gębski | Polska 1975 | 11 min
Interesująca wizja przeżyć i doświadczeń, które ukształtowały pokolenie ówczesnych czterdziestolatków.

„PLENER PRZEMYSŁOWY”, reż. Antoni Halor |  Polska 1976 | 13 min
Impresja filmowa pokazująca Plener Przemysłowy w Chorzowie.

 

Bilety na wydarzenie dostępne w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net.

SILESIA FILM