Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

11 lipca 2019

Beatlesi w Kosmosie. “Yesterday” i “Backbeat” na najbliższym pokazie z cyklu Double Features

W kosmosowym cyklu podwójnych pokazów filmowych 12 lipca gratka dla fanów Beatlesów i kina muzycznego: najnowszy film Danny’ego Boyle’a, twórcy m.in. „Slumdog. Milioner z ulicy”, czyli „Yesterday” oraz „Backbeat”: kultowy muzyczny film biograficzny Iaina Softley’a z 1994 roku, opowiadający o początkach kariery czwórki, a wtedy jeszcze piątki, z Liverpoolu.

W filmie „Yesterday” Danny Boyle snuje fantazję o świecie, w którym nikt nie wie o Beatlesach i nikt – poza głównym bohaterem, aspirującym muzykiem – nie zna ich utworów. Z kolei obraz Softley’a przywołuje czasy, gdy jeden z największych zespołów świata był na wyboistym początku swojej muzycznej drogi i, wtedy jeszcze w piątkę, wraz z basistą Stuartem Sutcliffem, szlifował swoje umiejętności w Hamburgu.

Tuż po szaleństwie popularności filmu “Bohemian Rhapsody” z nagrodzoną Oscarem rolą Ramiego Maleka i w zachwycie nad brawurowym musicalem “Rocketman”, warto wrócić do początków muzycznych biografii i zobaczyć, jak robiło się to dawniej. Tym bardziej, że w nagraniach ścieżki dźwiękowej do “Backbeat” brali udział muzycy m.in. R.E.M., Sonic Youth, Soul Asylum czy Dave Grohl, były perkusista Nirvany, a obecnie lider zespołu Foo Fighters. W roli ukochanej piątego Beatlesa zobaczymy Sheryl Lee, znaną z roli Laury Palmer w kultowym serialu “Twin Peaks” Davida Lyncha.

Double Features | 12 lipca | piątek | 19.00 | Kino Kosmos

„Yesterday”, reż. Danny Boyle, Wielka Brytania 2019 | 112 min

„Backbeat”, reż. Iain Softley, Wielka Brytania, Niemcy 1994 | 100 min

 

Bilety w cenie 25 zł dostępne w kasie Kina Kosmos i na Filmowa.net

 

SILESIA FILM