Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

21 marca 2018

Before Film i Miasto 2018

W maju odbędzie się druga edycja Film i miasto wydarzenia organizowanego przez Filmotekę Śląską oraz katowicki oddział SARP. Natomiast już 24 kwietnia w kinie Kosmos impreza zapowiadająca majowy festiwal, czyli pokaz filmu dokumentalnego Obywatelka Jane. Walko o miasto połączony z dyskusją prowadzoną przez historyczkę architektury – Annę Syskę z udziałem Marty Żakowskiej (Magazyn Miasta), Pawła Jaworskiego (urbanista) i Grzegorza Piątka (wydawca).

Film Obywatelka Jane. Walka o miasto to dokument o amerykańskiej pisarce i aktywistce Jane Jacobs, która całe życie szła własną drogą, szukając odpowiedzi na pytanie, dlaczego jedne miasta i społeczeństwa kwitną, a inne podupadają. Uważała, że skoro większość problemów współczesności kumuluje się w mieście, to w mieście należy szukać ich rozwiązań. Jej przełomowa książka Śmierć i życie wielkich miast Ameryki dotarła do Polski z prawie pięćdziesięcioletnim opóźnieniem, ale trafiła idealnie w czas rozczarowania modernizacją poprzez „lanie betonu” i rozwoju ruchów miejskich.

Jane Jacobs jest również autorką zbioru tekstów Wielkie małe plany przetłumaczonych niedawno na język polski i wydaną przez Centrum Architektury w Warszawie. Książkę będzie można kupić w kinie Kosmos w dniu pokazu. Seans w kinie Kosmos jest jednym z pięciu pokazów promocyjnych tego filmu organizowanych w Polsce przez Centrum Architektury oraz przez festiwal MIASTOmovie.

Pokaz filmu i dyskusja są zapowiedzią wydarzenia Film i miasto 2018, które odbędzie się w maju, a w jego ramach odbędą się pokazy filmów fabularnych i dokumentalnych, zwiedzanie miasta, koncerty, spotkania z architektami, filmoznawcami i socjologami. Pełen program zostanie ogłoszony w drugiej połowie kwietnia.

Zwiastun filmu

Bilety na wydarzenie  w cenie 12/14 zł dostępne w kasie kina Kosmos oraz na filmowa.net

www.centrumarchitektury.org | www.miastomovie.pl | www.sarp.katowice.pl

SILESIA FILM