Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

12 marca 2021

BELGRAD SOLIDARNY Z „SOLIDARNOŚCIĄ”. Premiera filmu i spotkanie z twórcami

Belgrad solidarny z Solidarnością: Belgrad 9.07.1982

Jugosławia lat 80. Marzenia o wolności, alternatywna bałkańska muzyka i „Solidarność”, która przekraczała granice i dawała nadzieję. Śląskie Centrum Wolności i Solidarności oraz Instytucja Filmowa Silesia Film w najbliższą środę, 17 marca, zapraszają do katowickiego Kina Światowid na premierę dokumentu „Belgrad solidarny z “Solidarnością””. Po seansie spotkanie z twórcami.

Film dokumentalny „Belgrad solidarny z ‘’Solidarnością’’” (2020), ukazujący recepcję ruchu „Solidarności” w byłej Jugosławi, to obraz, którym powinni zainteresować się zarówno miłośnicy historii współczesnej i ruchów wolnościowych w Europie, ale również pasjonaci kultury bałkańskiej, chcący lepiej poznać ten wyjątkowy region. Twórcami filmu są reżyser Grzegorz Czerniak, założyciel Fundacji Pamięci Filmowej i dr Mateusz Sokulski z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego.

Bohaterami dokumentu są przedstawiciele opozycji jugosłowiańskiej o lewicowej orientacji politycznej, którzy w latach 80. podejmowali konkretne inicjatywy na rzecz poparcia dla Polski, a za wyrażanie sprzeciwu wobec wprowadzenia stanu wojennego czy stłumienia strajku w KWK Wujek spotkały ich represje ze strony władz Jugosławii. To osoby, które w czasach komunistycznych kontestowały reżim na Bałkanach, a w latach 90. sprzeciwiały się nacjonalistycznej polityce Slobodana Miloševicia w Serbii.

Wypowiedzi sympatyków Polski i „Solidarności” przeplatane są materiałami archiwalnymi. W materiale filmowym zobrazowana została Jugosławia lat 80. i atmosfera polityczno-społeczna, w której fenomen polskiej opozycji stał się istotną inspiracją.

Film ukazuje Bałkany nie tylko jako stereotypową przestrzeń konfliktów, ale także ludzkiej solidarności ponad podziałami.

Na premierę filmu i rozmowę z twórcami zapraszamy w środę, 17 marca, o godzinie 18.30 do katowickiego Kina Światowid.

Bilety dostępne na Filmowa.net oraz w kasie kina.

Przypominamy, że seanse nadal odbywają się w reżimie sanitarnym. W kinie obowiązuje zachowanie dystansu, zasłanianie nosa i ust maseczką oraz limit 50% miejsc na widowni.

Zapraszamy!

SILESIA FILM