Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

8 lipca 2020

Bohaterowie drugiego planu. Dziesiąty odcinek „Domowego Studia Filmowego” już jutro w sieci

Domowe Studio Filmowe

Marzycie o tym, aby zagrać w filmie? Chcielibyście zobaczyć, jak wygląda praca na planie filmowym? A może macie jakieś szczególne umiejętności – jak jazda konna czy żonglowanie, które świetnie prezentowałyby się na dużym ekranie? Jeśli tak, to koniecznie posłuchajcie, co ciekawego ma wam do powiedzenia gość kolejnego odcinka „Domowego Studia Filmowego” – Tomasz Katan, reżyser obsady i właściciel jednej ze śląskich agencji castingowych.

Zazwyczaj w filmach podziwiamy grę aktorów, którzy kreują dla nas – widzów – wspaniałe postaci i przeżywają niesamowite przygody. Często zapominamy, że aby aktorzy mogli w pełni pokazać swoje umiejętności i stworzyć wiarygodnego bohatera, potrzebują do tego… innych ludzi, np. pani w okienku pocztowym, kiedy ich postać chce wysłać ważny list, spotkanego przypadkiem płaczącego dziecka, które główny bohater próbuje uspokoić albo setki walecznych rycerzy gotowych pójść za nim na tajemniczą wyprawę. Jednym słowem – potrzebni są ludzie, dzięki którym wierzymy w świat, który widzimy w filmie. Ludzi, którzy wcielają się w takie postaci, pojawiają się na ekranie na chwilę i nie są zawodowymi aktorami nazywamy statystami. O tym, jak ważna jest ich rola w filmie, na czym dokładnie polega praca statysty i czy każdy z nas może wystąpić się w filmie w kolejnym odcinku „Domowego Studia Filmowego” opowiada reżyser obsady i właściciel agencji castingowej Klaps Film Studio Tomasz Katan.

Dziesiąty odcinek „Domowego Studia Filmowego” do obejrzenia od 9 lipca na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

 

„Domowe Studio Filmowe” to przygotowany przez Silesię Film specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi cykl krótkich filmów, w których artyści i fachowcy z branży filmowej w przystępny sposób opowiadają najmłodszym o swojej pracy związanej z tworzeniem filmów. Zadają też dzieciom ćwiczenia i zachęcają do samodzielnych eksperymentów filmowych. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy filmowcy, m.in. Bartosz Konopka, Marcel Sławiński oraz Joanna Macha. Filmy pojawiają się od 7 maja co tydzień na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to już kolejny cykl filmów, które dla młodych kinomanów przygotowała Instytucja Filmowa Silesia Film podczas zamknięcia kin. Niedawno zakończył się projekt „Filmowe podróże z liskiem”, które wprowadzał dzieci i rodziców w tajniki tworzenia animacji filmowych, w tym animacji poklatkowej wykorzystując różne formy zabaw i ćwiczeń. 14 odcinków „Filmowych podróży z liskiem” nadal jest do zobaczenia na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz w serwisie YouTube na kanale Instytucji Filmowej Silesia Film.

Cykl „Domowe Studio Filmowe” powstaje w ramach projektu edukacyjnego „Rodzina w kinie”, realizowanego w Kinie Kosmos.

Patronem medialnym cyklu jest SILESIA DZIECI | www.silesiadzieci.pl

SILESIA FILM