Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

31 maja 2021

Cienie zapomnianych przodków. Pokaz filmu „Gabinet doktora Caligari” i spotkanie autorskie z Urszulą Biel wokół książki „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”

Fascynująca wyprawa w filmową przeszłość czeka wszystkich tych, którzy 8 czerwca odwiedzą raciborski Bałtyk lub 23 czerwcakatowickie Kino Kosmos. Silesia Film zaprasza na spotkanie autorskie z Urszulą Biel, filmoznawczynią, badaczką i znawczynią historii kinematografii Górnego Śląska, szefową gliwickiego kina studyjnego „Amok”. Okazją będzie niedawna premiera jej najnowszej książki „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”, w której autorka rekonstruuje obraz lokalnego rynku kinowego: z niezwykłą pieczołowitością i w oparciu o materiały archiwalne kreśląc obraz prowincji górnośląskiej, czyli tej części regionu, jaka przypadła Niemcom po I wojnie światowej.

Książka porusza wiele interesujących – nie tylko z punktu widzenia historycznego – kwestii. Stawia pytania o wpływ polityki, ideologii i podziałów geopolitycznych na kształtowanie się lokalnych preferencji odbiorczych widzów kinowych, budowanie repertuarów czy działalność kin. A przy tym pełna jest ciekawostek dotyczących m.in. dawnych śląskich kin i pałaców filmowych.

Doskonałym uzupełnieniem spotkania z Urszulą Biel, osadzającym rozmowę w filmowym kontekście czasów i miejsca, będzie pokaz fragmentów austriackiego filmu edukacyjnego „Higiena małżeńska” (1922) Wolfa Jungera, a przede wszystkim – seans jednego z najwybitniejszych filmów kina niemego, klasyki niemieckiego ekspresjonizmu filmowego i jednego z pierwszych filmów grozy – „Gabinetu doktora Caligari” (1920) Roberta Wiene.

Film Wolfa Jungera jest zadziwiającym, utrwalonym na taśmie filmowej świadectwem czasów, w których powstał i idei, w tym teorii eugenicznych, które niebawem miały dojść do głosu i zmaterializować się w bodaj jednym z największych koszmarów XX wieku, jakim była II wojna światowa.

Ideową przeciwwagą dla filmu Jungera, a zarazem mrocznym filmowym przeczuciem tego, co miało nastąpić w latach 30. ubiegłego wieku jest „Gabinet doktora Caligari”. To artystyczne arcydzieło kina niemieckiego z 1920 roku, powstałe z inspiracji koszmarem sennym jednego ze scenarzystów, do dziś uznawane jest za metaforę sytuacji pogrążonej wówczas w kryzysie Republiki Weimarskiej. Równie ważne, co socjologiczny wymiar „Gabinetu…” jest jego artystyczne znaczenie: po raz pierwszy kino sięgnęło po środki czysto plastyczne, używając wyobraźni i narzędzi ekspresjonistycznej sztuki dla całkowitego przetworzenia historii i świata przedstawionego w filmie. Wizualna strona „Gabinetu…” do dziś robi ogromne wrażenie – zobaczenie go a dużym ekranie będzie z pewnością dużym przeżyciem.

Na filmową podróż do przeszłości, o której zawsze warto i należy pamiętać, zapraszamy w czerwcu do Kina Bałtyk i Kina Kosmos.

 

Pokaz filmu „Gabinet doktora Caligari” i spotkanie autorskie z Urszulą Biel wokół książki „Kultura filmowa prowincji górnośląskiej. Kina, właściciele, widzowie”

Kino Bałtyk w Raciborzu | 8 czerwca | wtorek | godz. 20.00 | prowadzenie: Agata Tecl-Szubert
Kino Kosmos w Katowicach | 23 czerwca | środa | godz. 18.00 | prowadzenie: Mariusz Ciszewski

 

Bilety do kupienia w kasach kin oraz na Filmowa.net

SILESIA FILM