Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

26 października 2020

Czas Komedy. Europejski Dzień Kina Artystycznego w katowickich kinach

EDKA w katowickich kinach studyjnych

Młodzież piwnic, jazzowych seansów, ekskluzywnych kawiarni… znudzona i tajemnicza, ogarnięta metafizycznymi lękami” – pisał kiedyś sarkastyczne Krzysztof Teodor Toeplitz… W liryczno-sentymentalnym klimacie Bim-Bomu, w sztafażu i atrybutach nowej epoki, która właśnie zaczęła formować się w zgrzebności tamtego czasu, pojawiają się oni – Niewinni Czarodzieje i Czarodziejki, z zupełnie innej bajki. Co ich kręci, co ich podnieca? „Boks, jazz, erotyka, zdjęcia Einsteina i filozoficzne formułki”, a także film, w którym gra się, wygląda się, nosi się, mówi się inaczej, bo to już nie „heroizm”, ale – Nowy Obyczaj. Wędrują – z głową w obłokach wzdłuż sopockiej plaży, lub wzdłuż ścian jazzowych klubów, Piękni, Dwudziestoparoletni – zjawiskowa Tuszyńska, Cybulski (jak to on, ale inaczej też), Kobiela, Skolimowski, Łomnicki, Polański! Komeda im gra i robi się z tego projekt na Nowy Czas. Czas Komedy? A także Morgensterna („Do widzenia, do jutra” 1960), Wajdy („Niewinni czarodzieje” 1960) Polańskiego („Nóż w wodzie” 1962). Dzisiaj – filmowe zapiski sprzed dekad, wtedy – próba biegu, do utraty tchu, w inną, odmienną stronę.

Anita Skwara

Kosmos, Rialto i Światowid świętują Europejski Dzień Kina Artystycznego

W Europejskim Dniu Kina Artystycznego, Kino Kosmos i Kinoteatr Rialto, sześćdziesiąt lat po premierze, przypomną widzom dwa niezwykłe filmy z 1960 roku, które – tematem i formą filmową – poniekąd wpisały się w rodzący się wówczas w europejskim kinie artystycznym nurt Nowej Fali i atmosferę tamtych czasów. Natomiast tych, którzy w tym dniu chcieliby wybiec nieco w przyszłość kina, zapraszamy do Kina Światowid na przedpremierowe pokazy najciekawszych europejskich filmów artystycznych.

Kino Kosmos zaprezentuje film w reżyserii Andrzeja Wajdy „Niewinni czarodzieje”, według scenariusza Jerzego Andrzejewskiego i Jerzego Skolimowskiego, z niezapomnianymi rolami Tadeusza Łomnickiego i Krystyny Stypułkowskiej i muzyką Krzysztofa Komedy. W Kinoteatrze Rialto zobaczymy pełnometrażowy debiut Janusza „Kuby” Morgensterna „Do widzenia, do jutra…”, oparty na scenariuszu napisanym przez Bogumiła Kobielę, Wilhelma Macha i Zbigniewa Cybulskiego i z tym ostatnim w głównej roli. Poza rokiem premiery i muzyką Krzysztofa Komedy łączy te filmy specyficzny klimat, zupełnie nowy typ bohatera filmowego i … moda lat sześćdziesiątych. Pokaz w Kinoteatrze Rialto poprzedzi wprowadzenie filmoznawczyni dr Anity Skwary, a seans w Kinie Kosmos – prelekcja filmoznawcy Jakuba Pudełko.

Natomiast tych, którzy w tym dniu chcieliby wybiec nieco w przyszłość kina, zapraszamy do Kina Światowid na przedpremierowe pokazy najciekawszych europejskich filmów artystycznych. W repertuarze 8 listopada „Martin Eden” Pietro Marcello, „Poufne lekcje języka perskiego” Vadima Perelmana i „Słudzy” w reżyserii Ivana Ostrochovský’ego, a wieczorem – specjalny SEANS W CIEMNO dedykowany świętu Europejskiego Kina Artystycznego.

Europejski Dzień Kina Artystycznego świętujemy 8 listopada na całym kontynencie z inicjatywy CICAE (Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-House’owych), przy wsparciu Europa Cinemas (Sieć Kin Europejskich) oraz polskiego Stowarzyszenia Kin Studyjnych.

Program EDKA w katowickich kinach studyjnych

Kino Kosmos | 16.30 | „Niewinni czarodzieje”, reż. Andrzej Wajda, Polska 1960 | 87 min | przed pokazem filmu prelekcja filmoznawcy Jakuba Pudełko | bilety: 14 zł/12 zł

„Niewinni czarodzieje” to filmowa próba opisania pokolenia młodych ludzi schyłku lat 50. XX wieku. Młody lekarz sportowy, w wolnych chwilach jazzman w piwnicy muzycznej i poznana tam dziewczyna zaczynają prowadzić uczuciową grę. Odgrywają role cynicznych i nonszalackich, zakładają maski i przybierają pozy, choć tak naprawdę tęsknią za prawdziwymi uczuciami. Film wywołał szeroką społeczną dyskusję. Recenzje po jego premierze były skrajnie różne – od atakujących po pełne zachwytu. Po latach broni się muzyka Krzysztofa Komedy i naturalność gry młodych wykonawców: Tadeusza Łomnickiego i niezawodowej aktorki Krystyny Stypułkowskiej. W drugoplanowych rolach m.in.: Zbigniew Cybulski, Kalina Jędrusik, Roman Polański.

 

Kinoteatr Rialto | 19.00 | „Do widzenia, do jutra…”, reż. Janusz „Kuba” Morgenstern, Polska 1960 | 80 min | przed pokazem filmu wprowadzenie filmoznawczyni dr Anity Skwary | bilety: 25 zł

Debiut reżyserski Janusza Morgensterna, oparty na autentycznej historii z życia Zbigniewa Cybulskiego, współautora scenariusza. Tłem historii romantycznego zauroczenia dwójki młodych ludzi jest tu środowisko znanego wówczas gdańskiego kabaretu studenckiego Bim-Bom. Film, zarówno przez formę i nastrój, jak i podjęte w nim tematy, wyraża stan ducha, tęsknoty i urazy ówczesnej młodej inteligencji.

 

Kino Światowid | przedpremierowe pokazy kina europejskiego | bilety: 18 zł/15 zł

13.30 | „Martin Eden”, reż. Pietro Marcello, Francja, Niemcy, Włochy 2019 | 129 min

16.00 | „Poufne lekcje języka perskiego”, reż. Vadim Perelman, Niemcy, Rosja 2020 | 127 min

18.30 | „Słudzy”, reż. Ivan Ostrochovský, Czechy, Irlandia, Słowacja, Rumunia 2020 | 80 min

20.30 |  SEANS W CIEMNO | bilety: 13 zł

 

Zapraszamy i przypominamy o konieczności dezynfekcji rąk, zachowania dystansu oraz zasłaniania nosa i ust podczas wizyty w kinie.

Dbajmy o wspólne bezpieczeństwo.

 

SILESIA FILM