Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

22 maja 2020

Czeski film. Kino Bałtyk w Raciborzu zaprasza na „Pali się, moja panno” w Domowym Klubie Filmowym

Domowy Klub Filmowy

Niepozorny film o strażakach, który jednocześnie omal nie doprowadził Miloša Formana do więzienia, rozgniewał czechosłowackie władze, pokazał, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie, by na końcu dostać nominację do Oscara® i stać się dla reżysera przepustką do wielkiej kariery za oceanem. Kultowy „Pali się, moja panno” Miloša Formana już w najbliższym Domowym Klubie Filmowym 24 maja. Gospodarzem spotkania będzie tym razem Kino Bałtyk w Raciborzu.

Nakręcony w 1967 roku „Pali się, moja panno” to przewrotna, pełna absurdalnego komizmu quasi-dokumentalna relacja z balu ochotniczej straży pożarnej. Film, który z jednej strony wpisuje się w poetykę Czechosłowackiej Nowej Fali, z drugiej – doskonale pokazuje zarówno istotę czeskiego kina, jak i metodę twórczą Formana w dużym stopniu opierającą się na pracy z naturszczykami. Dzięki zwyczajnym ludziom, dzięki scenom pozornie banalnym, osiągał Forman mistrzostwo w przenikliwym realizmie, który ujawniał paradoksy ówczesnej sytuacji w Czechosłowacji, a jego filmy to aktualne po dziś dzień społeczno-polityczne metafory.

Ciągle sobie powtarzałem, że dokładnie tego chcę, że takie sceny człowiek zna z rzeczywistości, ale nie zna ich z filmu. A końcowy efekt będzie sumą tych wszystkich banałów. Jeśli uda mi się zgromadzić jak „najrealniejsze”, najpowszedniejsze urywki z życia, dopiero wtedy powstanie prawdziwa satyra. – pisał Forman.

W Domowym Klubie Filmowym o przełomowym filmie Formana, czeskim kinie i absurdach dnia codziennego okiem naszych południowych sąsiadów porozmawiają filmoznawcy: ekspertka z zakresu kina czeskiego Agnieszka Skrzelowska oraz znawca i miłośnik Nowej Fali Mariusz Ciszewski.

Film „Pali się, moja panno” jest dostępny na stronie VOD.PL. Tradycyjnie zachęcamy do zobaczenia filmu tuż przed spotkaniem Domowego Klubu Filmowego, a na rozmowę w sieci zapraszamy 24 maja o 20.30 na Facebooku Kina Bałtyk.

SILESIA FILM