Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

5 kwietnia 2018

Człowiek non fiction – nowy cykl filmowy w Kinie Kosmos

Pierwszym tematem dla dokumentalisty_ki jest postać. To wokół niej tworzy się opowieść, jej oczami buduje rzeczywistość i do niej dopasowuje stylistykę formy filmowej. Nawet dokumentalne produkcje o rzeczach (seria Netflixa Abstract, czy dokument o popularnej czcionce Helvetica), skupione są wokół postaci jak najbliższych danemu zjawisku.

W nowym cyklu Kina Kosmos pragniemy zaprezentować, przynajmniej na początek, trzy odmienne sposoby ukazania człowieka w, jak to ujmują akademicy, przekazie niefikcjonalnym. Zastanowimy się czy filmowcy_czynie faktycznie mogą być przezroczyści dla swoich bohaterów, czy obecność kamery zmienia i kształtuje między nimi relacje oraz jakie etyczne dylematy i wpływ na sytuację ma filmowanie zjawiska w sytuacjach kryzysowych.

Cykl jest spojrzeniem na Polskę i dotykające ją zjawiska oczami fantastycznych dokumentalistów_ek, potrafiących dostrzec w otaczającej nas rzeczywistości rzeczy często omijane, a które w ich filmach stają się trafną syntezą. Będą to filmy wzruszające, nieraz prowokujące, zawsze jednak wzbudzające chęć rozmowy. To spotkanie z niebanalnymi, często wybitnymi postaciami i ich definicją życia. Dlatego każda projekcja będzie okazją do rozmowy z zaproszonymi gośćmi: artystami, reżyserkami, ekspertami_kami w danej dziedzinie: Tadeuszem Rolke, o. Alanem Ruskiem, Anną Zamecką.

Spotkanie 1. DZIENNIK Z PODRÓŻY

Spotkanie z Tadeuszem Rolke i Michałem Gonickim. Prowadzenie: Mariusz Ciszewski.

Czwartek, 26 kwietnia 2018

Godz. 18.30. Otwarcie wystawy PLON

Fotografie powstały w wyniku wspólnej podróży fotograficznej 82 letniego Tadeusza Rolke i 15 letniego Michała Gonickiego. Artyści przemieszczali się od jednej miejscowości do drugiej starym kamperem, który oprócz ich środka lokomocji był również ciemnią fotograficzną.

Godz. 19.00 pokaz filmu DZIENNIK Z PODRÓŻY, reżyseria i scenariusz:  Piotr Stasik, Polska 2013, 51 min.

Film dokumentalny Dziennik z podróży to historia przyjaźni Tadeusza Rolke, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej, i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest letni projekt fotograficzny – tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie. Przez miesiąc jeżdżą po całej Polsce starym kamperem, w którym organizują ciemnię, i z którego dokumentują życie miasteczek odwiedzanych na trasie, angażując spotkanych ludzi i wręczając im efekty fotograficznych spotkań. Nauka fotografowania jest tylko pretekstem, by pokazać ewolucję relacji mistrz-uczeń, towarzyszącą kolejnym fotograficznym zadaniom, które Tadeusz Rolke wymyśla dla swojego towarzysza podróży.

Po projekcji spotkanie z Tadeuszem Rolke i Michałem Gonickim 

Spotkanie 2. OSTATNI W ALEPPO

Debata z udziałem m.in. Alana Ruska

Prowadzenie: Jarosław Makowski

Czwartek, 17 maja 2018, godz.19.00

Ostatni W Aleppo, reż. Firas Fayyad, Dania, Syria 2017, 110 min.

Khalid, Subhi i Mahmoud, główni bohaterowie filmu „Ostatni w Aleppo”, to członkowie Białych Hełmów, czyli tzw. Syryjskiej Obrony Cywilnej. W filmie Ferasa Fayyada poznajemy nie tylko ogrom zniszczeń, jakich dokonała wojna, ale również osobistą historię zwykłych ludzi, którzy stają się prawdziwymi bohaterami masowej ludzkiej tragedii rozgrywanej na oczach całego świata.

Spotkanie 3. KOMUNIA

Spotkanie z Anną Zamecką. Prowadzenie: Mariusz Ciszewski

Wtorek, 12 czerwca 2018, godz. 19:00

Komunia, reż. Anna Zamecka, Polska 2016, 72 min.

14-letnia Ola zajmuje się domem, opiekuje ojcem i niepełnosprawnym bratem . Dba o relacje z mieszkającą osobno matką; ale przede wszystkim stara się na powrót złożyć rodzinę w całość. Żyje nadzieją, że uda się ściągnąć matkę do domu. Pretekstem do spotkania z nią jest komunia 13-letniego brata.

Bilety w cenie 13/15 zł dostępne w kasie kina Kosmos oraz na filmowa.net

SILESIA FILM