Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

1 października 2018

Dofinansowana przez Śląski Fundusz Filmowy „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego polskim kandydatem do Oscara!

24 września Komisja Oscarowa pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka jednogłośnie wybrała film „Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego na polskiego kandydata do Oscara w kategorii „najlepszy film nieanglojęzyczny”.

W uzasadnieniu wyboru czytamy: „«Zimna wojna» – spełniona artystycznie, uniwersalna opowieść o miłości niemożliwej, wpisanej w burzliwą historię Polski XX wieku. Film Pawła Pawlikowskiego urzeka mistrzostwem realizacji, znakomitym aktorstwem i unikalnym wykorzystaniem motywów polskiej muzyki ludowej. Dotychczasowe sukcesy filmu na arenie międzynarodowej z pewnością pomogą w dalszych działaniach promocyjnych” (źródło: www.pisf.pl).

Film Pawlikowskiego ma już na swoim koncie wiele wyróżnień na międzynarodowych imprezach filmowych. Udział w Konkursie Głównym 71. Festiwalu Filmowego w Cannes i nagroda za reżyserię dla Pawlikowskiego zwróciły uwagę światowej prasy i środowiska filmowego, które doceniło zarówno walory artystyczne filmu, jak i świetne kreacje aktorskie Joanny Kulig i Tomasza Kota. Film zdobył także nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Filmu Roku na Festiwalu Filmowym Cinematik Piestany – nagroda przyznawana jest przez 15 krytyków z 15 krajów Europy. Pokazywany był na najważniejszych festiwalach filmowych, m.in. na MFF w Karlowych Warach, MFF w Toronto, MFF w San Sebastian. Na zakończonym niedawno 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobył Złote Lwy dla najlepszego filmu.

„Zimna wojna” odniosła nie tylko ogromny sukces artystyczny, ale została także doceniona przez rodzimą publiczność: w polskich kinach film Pawlikowskiego obejrzało już ponad 800 tysięcy widzów. Planowana jest także dystrybucja w pozostałych krajach Europy, w Ameryce Północnej, Kanadzie, Ameryce Południowej, Australii, Nowej Zelandii oraz Azji. Do USA film wejdzie do kin pod koniec grudnia, a już w styczniu dowiemy się, czy „Zimna wojna” znajdzie się w wąskim gronie pięciu filmów, które 24 lutego 2019 roku powalczą o Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny.

 

Film „Zima wojna” był współfinansowany ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

fot. materiały promocyjne dystrybutora

 

SILESIA FILM