Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

29 maja 2018

Dziecko Rosemary i spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską

7  czerwca, o godz. 19.00 w kinie Kosmos odbędzie się pokaz kultowego horroru Romana Polańskiego Dziecko Rosemary. Przed filmem z widzami spotka się Magdalena Grzebałkowska  – autorka książki Komeda. Osobiste życie jazzu.

Dziecko Rosemary to jeden z horrorów wszechczasów. Młode małżeństwo wprowadza się do przestronnego mieszkania w starej, niegdyś owianej złą sławą kamienicy na Manhattanie. Para szybko zaprzyjaźnia się z podstarzałymi sąsiadami a życie tytułowej bohaterki ulega radykalnym zmianom. Opowieść o szatanie w wielkim mieście z genialną muzyką Krzysztofa Komedy.

Komeda. Osobiste życie jazzu. By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z Dziecka Rosemary nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie. To poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności.

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, jest reporterką “Gazety Wyborczej”. Autorka m.in. bestselerowej biografii BEKSIŃSCY. Portret podwójny. Jej książka stała się inspiracją dla twórców takich filmów jak dokument – Beksińscy. Dziennik wideofoniczny czy jeden z najlepszych i najgłośniejszych rodzimych filmów fabularnych ostatnich lat – Ostatnia rodzina. Jej najnowsza książka to ukazująca się w maju biografia wybitnego jazzmana – Komeda. Osobiste życie jazzu.

Bilety w cenie 23 złotych do nabycia w kasie kina Kosmos oraz na filmowa.net

SILESIA FILM