Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

6 listopada 2019

Film a sprawa polska. Narodowe Święto Niepodległości w naszych katowickich kinach

Piłsudski fot. Jarosław Sosiński

Świętować rocznicę odzyskania niepodległości można na wiele sposobów. My zachęcamy, by zrobić to… w kinie. Szczególnie gorąco zapraszamy do naszych katowickich kin – Kinoteatru Rialto, Kina Światowid i Kina Kosmos, gdzie na widzów czeka specjalny repertuar. Pokażemy Polskę kiedyś i dziś, w czasach dawnej świetności, historycznych niepokojów i współczesnych dylematów. Zagramy patriotycznie i po polsku; klasycznie, ale i nowocześnie: dla wszystkich, którzy ten dzień zdecydują się spędzić z nami i z polskim kinem.

O 15.00 w Kinoteatrze Rialto wielka historia w nowym wydaniu, czyli biograficzny, trzymający w napięciu niczym najlepsza sensacja „Piłsudski” (2019) z Borysem Szycem w tytułowej roli. To opowieść o obdarzonym nieposkromionym temperamentem i awanturniczym usposobieniem człowieku, którego determinacja i niezachwiana wiara w wolną, niepodległą Polskę doprowadziła do odzyskania niepodległości w 1918 roku.

Kino Światowid jak zwykle gra premierowo i udowadnia, że polskie kino ma się bardzo dobrze. 11 listopada w Światowidzie gramy tylko polskie produkcje – od najnowszych przygód Basi w animacji dla najmłodszych „Basia 3” (2019) poprzez niepokojącą „Dziurę w głowie” (2018), obyczajowe kino psychologiczne „Żelazny most” (2018) i jedną z najbardziej zaskakujących premier tego roku, czyli „Proceder” (2019). Nie zabraknie też filmów wyróżnionych na tegorocznym festiwalu w Gdyni: thrillera „Ukryta gra” (2019) z Billem Pullmanem i Robertem Więckiewiczem, nagrodzonego Srebrnymi Lwami „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (2019) o polskim wybitnym muzyku jazzowym czy wreszcie – polskiego kandydata do Oscara, czyli „Bożego ciała” (2019).

W Kinie Kosmos sięgamy po klasykę, na którą młodzi widzowie spojrzą z ciekawością, a starsi – z sentymentem. Zapraszamy na film, który ustanowił frekwencyjny rekord wszech czasów w Polskich kinach, gromadząc w roku premiery ponad 32 miliony widzów. Superprodukcja „Krzyżacy” z 1960 roku w reżyserii Aleksandra Forda, na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza, 11 listopada o 18.00 w Kinie Kosmos. A wszystkim zainteresowanym kulisami powstania i sukcesu filmowych „Krzyżaków”, i nie tylko, polecamy spotkanie z Michałem Danielewiczem, autorem książki „Ford. Reżyser”, już w najbliższy czwartek, 7 listopada o 18.00, oczywiście w Kinie Kosmos.

 

Bilety dostępne w kasach kin oraz na Filmowa.net

SILESIA FILM