Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

19 marca 2018

Filmy Bernardo Bertolucciego w kwietniu i maju w Kinie Kosmos

W ramach cyklu kina Kosmos SKANDALIŚCI/KRYTYCY, przybliżającego sylwetki kontrowersyjnych reżyserów, których twórczość weszła do kanonu historii kina, w kwietniu i maju pokażemy 3 filmy włoskiego reżysera Bernardo Bertolucciego.

Bernardo Bertolucci to absolwent literatury na Uniwersytecie w Rzymie, którego kariera artystyczna rozpoczęła się od pomocy Pasoliniemu w wydaniu powieści. W ramach rewanżu reżyser zaangażował go jako asystenta przy słynnym Włóczykiju. 10 lat później Bertolucci odniósł międzynarodowy sukces Konformistą a zwieńczeniem sukcesów było 9 statuetek Oscara w 1987 za Ostatniego cesarza. Bertolucci, o wyrazistych poglądach politycznych prezentował w swych dziełach opis współczesnego świata i roli jednostki. Z jednej strony to diagnozy polityczne z drugiej obraz egzystencjalnych rozterek. To kino zawsze wyraziste, prowokujące i co najważniejsze – nie pozostawiające obojętnym.

23.04.2018, GODZ 18:00 

Ostatnie tango w Paryżu ( Francja, Włochy, 1972 rok, 136 min. w rolach gł. Maria Schneider, Marlon Brando)

Bertolucci w niezliczonych wywiadach, jakie przeprowadzano z nim po pierwszych pokazach przyznał, że film jest odzwierciedleniem jego własnych fantazji o niezobowiązującym seksie z nieznajomą, urodziwą kobietą, którą spotkałby na ulicy. Żadnych imion. Brak intymności duchowej. Tylko fizyczność. W atmosferze skandalu film pojawia się na ekranach wytyczając granicę tego co wówczas było dopuszczalne w dystrybucji kinowej.

Postać stworzona przez Brando to ponad 40-letni Amerykanin przebywający w Paryżu. Jego żona popełniła samobójstwo podcinając sobie żyły w wannie. Będąc w szoku i załamaniu po odejściu żony Paul spotyka się z młodą, atrakcyjną kobietą, która ma wyjść wkrótce za mąż. Razem spędzają trzy dni oddając się seksowi bez żadnych zahamowań.

Tuż po ukazaniu się filmu w Europie Bernardo Bertolucci, producent filmu oraz aktorzy zostali oskarżeni przez sąd w Bolonii o rozpowszechnianie pornografii. Bertolucci stracił nawet prawo do głosowania w wyborach. Smutna historia Marii Schneider jest przykładem mrocznych relacji twórcy i aktorki i do dziś stanowo pole do wielu dyskusji.

14.05.2018, GODZ. 18:00

Konformista ( Il conformista, 1970, Włochy, 115 min. w rolach gł. Jean  Louis Trintignant, Stefania Sandrelli)

Berolucci w 1961 roku zaczął asystować przy filmach. Już 10 lat później jako reżyser odniósł międzynarodowy sukces Konformistą, którego nominowano do Oscara w kategorii najlepszego filmu zagranicznego.

Ciekawostką jest iż Bertolucci zaproponował wytwórni Paramount nakręcenie filmu na podstawie powieści Alberto Moravii jeszcze przed jej przeczytaniem.

Główny bohater jako trzynastolatek, próbował zastrzelić dorosłego homoseksualistę, który chciał go uwieść. Po latach jest szanowanym obywatelem, urzędnikiem państwowym i ma ożenić się z dziewczyną z drobnomieszczańskiej rodziny. Jest osobą która pragnie stabilizacji za wszelką cenę aby rozpłynąć się w tłumie i zintegrować ze społeczeństwem. Konsekwencją tej postawy jest przyłączenie się do rządzących faszystów. Ma kontakty z tajną służbą i zgadza się połączyć swój miesiąc miodowy w Paryżu z wykonaniem egzekucji na włoskim polityku przebywającym na wygnaniu, który był kiedyś jego nauczycielem.

28.05.2018, GODZ. 18:00

Ukryte pragnienia (Stealing Beauty, Francja, Włochy, 1996, 113 min, w rolach gł. Liv Tyler, Jeremy Irons)

Bertolucci oczami młodej, ślicznej i niewinnej dziewczyny spogląda na swoją generację. Lucy przyjeżdża do małej włoskiej mieściny, w której 19 lat temu przebywała jej matka, zmarła już poetka. Trafia do swoistej bohemy artystycznej, gdzie każdy jest indywidualnością i twórcą. Lucy przyjechała do Włoch w konkretnym celu, a mianowicie aby znaleźć swego biologicznego ojca. Poza tym chce spotkać się z chłopcem, w którym zakochała się cztery lata wcześniej, a potem utrzymywała z nim tylko skąpy kontakt listowny. Ten film wydaje się odpoczynkiem, refleksyjnym poematem Bertolucciego po wcześniejszych życiowych i artystycznych szaleństwach.

Bilety w cenie 12/14 złotych dostępne w kasie kina Kosmos oraz na filmowa.net

SILESIA FILM