Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

25 lutego 2021

GRAMY DALEJ! Katowickie kina studyjne na weekend

Obiecująca.Młoda.Kobieta

Przedpremierowe hity w Kosmosie, dokumenty w Światowidzie, a w Rialto – gratka dla miłośników tematyki górskiej. Ponadto – cykliczne pokazy specjalne: dla seniorów i najmłodszych widzów. Najbliższy weekend w katowickich kinach studyjnych zapowiada się bardzo obiecująco.

Dla wszystkich spragnionych filmowych nowości Kino Kosmos przygotowało pokazy przedpremierowe dwóch chyba najgłośniejszych filmów ostatnich miesięcy. W sobotę będzie można zobaczyć rewelacyjne „Na rauszu” (2020) Thomasa Vinterberga z genialną rolą Madsa Mikkelsena. Obsypana nagrodami, uznana za najlepszy europejski film roku duńska produkcja ma również spore szanse na oscarową nominację, a już za kilka dni okaże się, czy otrzyma Złoty Glob w kategorii „najlepszy film zagraniczny”. Aż cztery dominacje do Złotych Globów otrzymała kolejna przedpremierowa propozycja, którą w najbliższy piątek, sobotę i niedzielę pokaże Kino Kosmos. „Obiecująca. Młoda. Kobieta” (2020) Emerald Fennell z zachwycającą kreacją Carey Mulligan to przewrotny dramat kryminalny o mierzeniu się z przeszłością i wymierzaniu sprawiedliwości.

W Światowidzie ten weekend należy do kina dokumentalnego. Zobaczymy najlepsze filmy 17. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity – wśród nich wspaniałą, poruszającą historię o dojrzałej kobiecej odwadze bycia sobą, czyli „Lekcja miłości” (2019) i „Między nami” (2020) – intymny portret trzech par, które podczas szczerej rozmowy muszą skonfrontować się z własnymi emocjami. W weekendowym repertuarze także „Helmut Newton. Piękno i bestia” (2020) – dokument, w którym portretowane przez wybitnego fotografa top modelki, gwiazdy i aktorki: Catherine Deneuve, Grace Jones, Charlotte Rampling, Isabella Rossellini, Claudia Schiffer odkrywają dla widzów zaskakujący obraz i prawdziwe oblicze tego kontrowersyjnego artysty. Warto też zwrócić uwagę na najnowszy dokument Pawła Wysoczańskiego „Jutro czeka nas długi dzień” (2019). Absolwent reżyserii katowickiej Szkoły Filmowej, twórca filmu „Jurek” o Jerzym Kukuczce tym razem zabiera nas do odległych Indii, gdzie poznajemy historię dr Heleny Pyz, misjonarki, która od przeszło trzydziestu lat, zmagając się z własną chorobą, poświęca się pracy w Ośrodku Rehabilitacji Trędowatych Jeevodaya.

Kinoteatr Rialto – ulubione katowickie kino miłośników tematyki górskiej – pokaże w najbliższy weekend dokument „Ściana cieni” (2020) Elizy Kubarskiej, który otrzymał Nagrodę Publiczności Województwa Śląskiego na ubiegłorocznej śląskiej edycji Festiwalu Millennium Docs Against Gravity. „Ściana cieni” to film, który uwagę widza kieruje na cichych bohaterów himalajskich wypraw: Szerpów i ich rodziny, pokazując, że to ich wytrzymałość i znajomość gór często jest kluczem do sukcesu wielu wysokogórskich wypraw w Himalaje.

W niedzielę po długiej, spowodowanej zamknięciem kin przerwie, do Rialta powróci również cykl pokazów dedykowanych seniorom. 28 lutego w Filmowym Klubie Seniora zobaczymy „Małe kobietki” (2019) Grety Gerwig – ostatnią filmową interpretację kultowej powieści Louisy May Alcott.

Natomiast w Kinie Kosmos, tradycyjnie już w niedzielę o 15.00 Filmowe popołudnie dla dzieci, czyli pokazy polskich animacji ze Studia Filmów Rysunkowych. Tym razem tematem przewodnim będą zimowe opowieści, a po seansie dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach muzyczno-rytmicznych.

To tylko niektóre propozycje filmowe, jakie katowickie kina studyjne przygotowały dla swoich widzów. Więcej informacji o premierach, nowościach i bieżącym repertuarze znajdziecie na stronie Filmowa.net oraz na stronach kin.

Bilety do nabycia w kasach kin oraz na Filmowa.net.

 

Przypominamy, że seanse nadal odbywają się w reżimie sanitarnym. W kinie obowiązuje zachowanie dystansu, zasłanianie nosa i ust maseczką oraz limit 50% miejsc na widowni.

SILESIA FILM