Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

14 listopada 2018

„Ikar. Legenda Mietka Kosza” w Pałacu Kultury Zagłębia. Dzień prasowy na planie najnowszego filmu Macieja Pieprzycy

12 i 13 listopada 2018 roku Maciej Pieprzyca wraz z ekipą filmową gościł w Dąbrowie Górniczej, gdzie w Pałacu Kultury Zagłębia realizował zdjęcia do swojego najnowszego, dofinansowanego przez Śląski Fundusz Filmowy, filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.

Reżyser wybrał tę lokację ze względu na jej uniwersalność i autentyczny, historyczny charakter miejsca, o czym mówił w trakcie spotkania z dziennikarzami 13 listopada.

 Historia, którą opowiadamy, toczy się w latach 60. i 70. i muszę powiedzieć, że niewiele jest miejsc, w których  w całości, bez większych adaptacji można kręcić zdjęcia do filmów z lat 60. i 70. Akurat ten pałac ma wiele możliwości. Kręcimy różne sceny z różnych momentów życia naszego bohatera i jest to dla nas dużym ułatwieniem.

Film, którego kanwą jest biografia tragicznie zmarłego w wieku 29 lat pianisty Mieczysława Kosza, koncentruje się wokół dziewięciu epizodów z życia artysty. Narracja filmu jest nielinearna, nawiązująca swoją strukturą do jazzowej improwizacji, z której słynął bohater filmu. Choć muzyka odgrywa w filmie niezwykle ważną rolę, a za aranżacje i muzykę ilustracyjną odpowiada sam Leszek Możdżer, to w historii Mietka Kosza najważniejsza jest historia człowieka.

 To jest fascynująca biografia. Mieczysław Kosz zachwycił mnie jako człowiek. W jego biografii znalazłem bohatera, który mnie zawsze interesował: outsidera mierzącego się z życiem, z przeciwnościami; przegrywającego i wygrywającego, bohatera, który czegoś chce, do czegoś dąży, który nie jest bierny. Dzięki temu, że opowiadam przede wszystkim o człowieku, ta historia będzie bardziej uniwersalna. Mogłaby się zdarzyć nie tylko w Polsce, nie tylko komuś, kto jest muzykiem.– mówi reżyser.

Tytułową rolę Maciej Pieprzyca powierzył Dawidowi Ogrodnikowi, z którym współpracował przy wielokrotnie nagradzanym filmie „Chce się żyć” (2013). Bez chwili wahania przyznaje, że to był jego pierwszy i jedyny wybór, podkreślając, jak bardzo dojrzałym aktorem jest Ogrodnik i jak ogromne było jego zaangażowanie w tę rolę: nie tylko zmienił się do niej fizycznie, ale poświęcił wiele godzin na naukę gry na fortepianie, by wiernie oddać styl gry swojego bohatera. Współpracę z Ogrodnikiem komplementuje również Wiktoria Gorodeckaja, która w filmie wciela się w rolę Marty, ukochanej Kosza: To jest człowiek, który ma niesamowitą intuicję. Już po kilku dniach przekonuje cię całkowicie, że jeżeli on coś mówi, to znaczy, że to jest prawda. Jedyna prawda.

Premiera filmu przewidywana jest na jesień 2019 roku. Za produkcję odpowiada RE Studio. Dystrybucją zajmuje się Next Film. Film powstał m.in. dzięki dofinansowaniu ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego.

– Takie wsparcie jest bardzo potrzebne. Rola funduszów regionalnych jest szalenie ważna, bo gdyby ich nie było, na pewno w Polsce powstawałoby mniej filmów artystycznych. To, że mamy zdjęcia w tym budynku, to również jest zasługa Śląskiego Funduszu Filmowego. – podkreślił reżyser.

To już kolejny film Macieja Pieprzycy wsparty przez Śląski Fundusz Filmowy. Poprzedni  – „Jestem mordercą” (2016) – thriller inspirowany słynną historią „wampira z Zagłębia” – zdobył m.in. Srebrne Lwy oraz Nagrodę za najlepszy scenariusz w Gdyni, nagrody za reżyserię na międzynarodowych festiwalach filmowych w Szanghaju i Cottbus oraz liczne wyróżnienia aktorskie na polskich i międzynarodowych festiwalach.

Na zdjęciach z konferencji prasowej: Maciej Pieprzyca i Wiktoria Gorodeckaja

Na zdjęciu z planu: Dawid Ogrodnik, Justyna Wasilewska

fot. Natalia Kaniak

SILESIA FILM