Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

11 kwietnia 2018

Industria jest kobietą, czyli FILMOTEKA ŚLĄSKA zbiera filmy o przemyśle.

Filmoteka Śląska (część Instytucji Filmowa Silesia Film), w związku ze zbliżającą się Industriadą – świętem Szlaku Zabytków Techniki poszukuje amatorskich filmów, jakie powstały na terenie osiedli robotniczych oraz zakładów przemysłowych – hut, kopalń, koksowni, fabryk, itd. Filmy zbieramy do 20 maja.

Chcemy przyjrzeć się organizacji nie tylko czasu pracy, ale i sposobom spędzania wolnego czasu po pracy – na osiedlach, wspólnych wyjazdach na zakładowe wycieczki, wczasach pracowniczych. Dlatego prosimy o przeszukanie domowych zakamarków i przyzakładowych archiwów – być może znajdują się w nich taśmy filmowe, które dokumentują, jak nasze życie toczyło się nie tylko wspólnie ze wszechobecnymi wówczas maszynami, ale i często w rytmie przez nie wyznaczanym.

Filmów dokumentujących przemysłowe dziedzictwo regionu jest sporo – natomiast filmografia jest wciąż niepełna. Brakuje w niej indywidualnego punktu widzenia, małych historii konkretnych osób, pozornie zwykłych wydarzeń. To właśnie one składały się na rytm, styl i kulturę życia mieszkańców naszego regionu. Dlatego każda filmowa taśma (8mm, super 8mm, 16 mm oraz 35 mm), która trafi do Filmoteki Śląskiej zostanie sprawdzona przez konserwatorów, nawilżona, wyczyszczona, a potem zdigitalizowana. Filmy w wersji cyfrowej zostaną pokazane w ramach jednego z wydarzeń tegorocznej Industriady – największego w tej części Europy festiwalu kultury przemysłowej, koordynowanego przez samorząd województwa śląskiego. W ten sposób opowiemy o zmianach, jakim podlegał nasz region.


W tym roku Industria jest kobietą 
Przemysł nigdy nie był wyłącznie męskim światem, dlatego tegoroczny festiwal oddaje głos kobietom. Zaprezentuje fakty dotychczas znane tylko ekspertom, ujawni aktorki schowane w cieniu. Pokaże znaczenie pracy kobiet dla życia gospodarczego i społecznego. Nie zabraknie królowej Luizy i Joanny Grycik, śląskiego Kopciuszka, najbogatszej sześciolatki w Europie.

Dlatego szczególnie zależy nam na wszelkich filmach pokazujących zarówno maszyny, jak również wpływ kobiet na kulturę przemysłową.

Taśmy filmowe przynosić prosimy do Filmoteki Śląskiej znajdującej się w budynku Kina Kosmos, przy ul. Sokolskiej 66 w Katowicach (wejście do biur od ul. Morcinka) do 20 maja.

Dzisiaj o godzinie 11 w Fabryce Porcelany odbyła się konferencja prasowa związana z Industriadą 2018. W konferencji wzięli udział:

Patryk Tomiczek – dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film,

Aleksandra Kandzia – Ulrych, wiceprezes Zarządu Fundacji Giesche, opiekunka przestrzeni Fabryki Porcelany,

Adam Hajduga – kierownik Referatu Promocji Dziedzictwa Industrialnego przy Wydziale Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, odpowiedzialny za organizację Industriady.

Oto nagranie z konferencji prasowej.

SILESIA FILM