Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

8 lutego 2018

INNA 2 – Kobiety mówią

Po zeszłorocznym sukcesie naszego w pełni autorskiego przeglądu INNA. KOBIETY PRZEŁAMUJĄ TABU wracamy z jego drugą odsłoną! INNA 2: KOBIETY MÓWIĄ.

28 lutego, środa, godz. 18.00
Od „Me too” do „Time’s up”

Podczas spotkania od „Me too” do „Time’s up” będziemy rozmawiać o przełamaniu pewnego stereotypu postrzegania kobiet. „Me Too” to zjawisko, które do spraw omawianych dotychczas jedynie przez kobiety lub najczęściej skrywanych w pokładach niepamięci, zostali zaangażowani mężczyźni – którzy zobaczyli, że do „Me Too” przyznają się nie tylko obce kobiety, traktowane nieco jako odrębny byt, ale że są to często najbliższe im kobiety: ich koleżanki, przyjaciółki, żony.

Pokaz filmu:
THELMA I LOUISE
reż. Ridley Scott
USA 1991, 129 min
{{.Najlepszy film MFF w Valladolid, Oscar za najlepszy scenariusz oryg., Złoty Glob za najlepszy scenariusz.}}

Ktoś powiedział “chwytaj życie”, więc to zrobiły. Susan Sarandon i Geena Davis jako dwie przyjaciółki, które po tragicznym wypadku w przydrożnym barze ruszają w desperacką podróż przez amerykański południowy zachód. Ścigane przez zdeterminowanego detektywa (Harvey Keitel), spotykają przystojnego autostopowicza, przeżywają moc ekscytujących przygód, i nareszcie żyją na wysokich obrotach… do czasu.

6 marca, wtorek, godz. 19.00
100. rocznica uzyskania praw wyborczych przez kobiety.

Spotkanie z Joanną SZCZEPKOWSKĄ, Sonią DRAGĄ i Małgorzatą TKACZ-JANIK. Rozmowę poprowadzi Jarosław Makowski

Spotkanie, które będzie skupiało się wokół 100. rocznicy uzyskania praw wyborczych przez kobiety, będzie dotyczyło również emancypacji kobiet, publicznego zabierania głosu przez kobiety w tematach politycznych i społecznych. Zostaną przybliżone między innymi historyczne postacie śląskich polityczek: Janiny Omańkowskiej, Józefy Bramowskiej i Krystyny Bochenek oraz kobiet w polityce na świcie m.in. Hilary Clinton.

Pokaz filmu:
BOSKI PORZĄDEK
reż. Petra Biondina Volpe
Szwajcaria 2017, 96 min
{{ PRZEDPREMIERA!!! }}

Szwajcaria, 1971 r. Nora jest młodą gospodynią domową i matką, która mieszka ze swoim mężem i dwoma synami w spokojnej małej wiosce. Tutaj, na szwajcarskiej prowincji, mało kto odczuwa skutki gigantycznych wstrząsów społecznych, które zostały wywołane wydarzeniami z maja 1968 r., związanymi z falą rewolucji obyczajowej, demonstracjami studenckimi i walką o prawa obywatelskie. Nora nawet nie przeczuwa, że jej życie ulegnie radykalnej zmianie i z kury domowej stanie się feministyczną aktywistką, doprowadzając do przyznania kobietom praw wyborczych. Film inspirowany faktami, opowiadający o drodze Szwajcarek do uzyskania pełni swobód obywatelskich – kolejny w kanonie kina kobiecego po „Niezłomnych” i „Sufrażystce”.

Bilety

Serdecznie zapraszamy!

SILESIA FILM