Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

6 marca 2019

Instytucja Filmowa „Silesia-Film” w Katowicach ogłasza nabór wniosków do Śląskiego Funduszu Filmowego na rok 2019

Śląski Fundusz Filmowy

W ubiegłym roku obchodziliśmy 10-lecie Śląskiego Funduszu Filmowego, który był pierwszym regionalnym funduszem filmowym Polsce działającym na obszarze całego województwa. Powstały w 2008 roku i prowadzony przez Instytucję Filmową „Silesia-Film” Śląski Fundusz Filmowy stanowi doskonałe narzędzie w rękach producentów i twórców, którzy szukają sposobu na finansowanie swoich projektów.

Każdego roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnych metraży, filmów krótkich, dokumentów i animacji, które poprzez swój temat lub miejsce realizacji związane są z województwem śląskim. 6 marca 2019 roku ruszył kolejny nabór do „Konkursu na wspieranie produkcji filmowej” w ramach Śląskiego Funduszu Filmowego. Wnioski można składać do 20 marca 2019 roku.

O dofinansowanie ze środków ŚFF mogą ubiegać się projekty, które są powiązane z województwem śląskim tematycznie lub poprzez miejsce realizacji. Instytucja Filmowa „Silesia-Film”, udzielając wsparcia, staje się koproducentem z wkładem finansowym, a środki uzyskane z koprodukcji zasilają budżet Funduszu.

Od chwili ogłoszenia pierwszego konkursu Śląski Fundusz Filmowy przyczynił się do powstania ponad 60 filmów, które obejrzało łącznie ponad 4 miliony widzów. Wśród filmów dotychczas dofinansowanych ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego znalazły się produkcje docenione na festiwalach w kraju i za granicą oraz cieszące się popularnością widzów. Wśród naszych koprodukcji są m.in.

 • „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida: nagrody na festiwalach w Gdyni i w Cottbus,
 • „Kongres” (2013) Ariego Folmana: Europejska Nagroda Filmowa,
 • „Chce się żyć” (2013) Macieja Pieprzycy: nagrody m.in. na festiwalu w Gdyni, Montrealu, Chicago, Moskwie, Nowym Jorku, Koszalinie i Łagowie,
 • „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy: nagrody na festiwalu w Gdyni, Tarnowie, Krakowie, Szanghaju i Cottbus,
 • „Demon” (2015) Marcina Wrony: nagrody na festiwalu w Austin, Cottbus, Brukseli,
 • „Wspomnienie lata” (2016) Adama Guzińskiego: nagroda na festiwalu w Łodzi i Krakowie,
 • dokument „Gruba” (2017) Marii Zmarz-Koczanowicz: nagroda na festiwalu w Łagowie,
 • „Dolina Bogów” (2017) Lecha Majewskiego z Johnem Malkovichem i Charlotte Rampling (w produkcji),
 • „Zimna wojna” (2018) Pawła Pawlikowskiego: nagrody m.in. na festiwalach w Cannes, Gdyni, Camerimage w Bydgoszczy, Europejska Nagroda Filmowa, Nagroda Hiszpańskiej Akademii Filmowej, nominacje do nagród BAFTA i Cezara oraz trzy nominacje do Oscara,
 • najnowszy film Agnieszki Holland „Obywatel Jones”, który swoją światową premierę miał na festiwalu w Berlinie w lutym 2019 roku,
 • najnowszy film Macieja Pieprzycy „Ikar. Legenda Mietka Kosza” (w produkcji).

Celem działalności Śląskiego Funduszu Filmowego nie jest wyłącznie finansowanie produkcji. Każdy współprodukowany przez Instytucję Filmową „Silesia-Film” film oznacza też pracę dla związanych z województwem śląskim przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, aktorów, statystów. Jednocześnie sukcesy filmów dofinansowanych przez ŚFF dają wymierne korzyści promocyjne, przyczyniając się do zwiększenia obecności województwa śląskiego na filmowej mapie Polski i świata.

 

NABÓR WNIOSKÓW DO 12 EDYCJI „KONKURSU NA WSPIERANIE PRODUKCJI FILMOWEJ” W RAMACH ŚLĄSKIEGO FUNDUSZU FILMOWEGO

Regulamin Śląskiego Funduszu Filmowego 2019

Termin przyjmowania wniosków upływa 20 marca 2019 r. o godz. 13.00

SILESIA FILM