Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

6 lutego 2020

Instytucja Filmowa „Silesia-Film” w Katowicach ogłasza nabór wniosków do Śląskiego Funduszu Filmowego na rok 2020

Śląski Fundusz Filmowy

6 lutego 2020 roku ruszył nabór do kolejnej, 13 edycji „Konkursu na wspieranie produkcji filmowej” w ramach Śląskiego Funduszu Filmowego. O dofinansowanie ze środków ŚFF mogą ubiegać się projekty, które są powiązane z województwem śląskim tematycznie lub poprzez miejsce realizacji. Wnioski można składać do 26 lutego 2020 roku.

Każdego roku, dzięki wsparciu ŚFF oraz zaangażowaniu Silesia Film Commission, powstaje w regionie kilkanaście filmów – pełnych metraży, filmów krótkich, dokumentów i animacji, które poprzez swój temat lub miejsce realizacji związane są z województwem śląskim. Instytucja Filmowa „Silesia-Film”, udzielając wsparcia, staje się koproducentem z wkładem finansowym, a środki uzyskane z koprodukcji zasilają budżet Funduszu.

Wśród filmów dotychczas dofinansowanych ze środków Śląskiego Funduszu Filmowego znalazły się produkcje docenione na festiwalach w kraju i za granicą oraz cieszące się popularnością widzów, w tym „Jesteś Bogiem” (2012) Leszka Dawida, „Chce się żyć” (2013) i „Jestem mordercą” (2016) Macieja Pieprzycy czy nominowana do trzech Oscarów® „Zimna wojna” (2018) Pawła Pawlikowskiego. Szczególnym sukcesem okazał się ostatni Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na dziewiętnaście filmów Konkursu Głównego aż cztery były filmami zrealizowanymi przy wsparciu Śląskiego Funduszu Filmowego: „Obywatel Jones” Agnieszki Holland, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy, „Interior” Marka Lechkiego i „Dolina Bogów” Lecha Majewskiego. Łącznie trafiło do nich aż jedenaście nagród regulaminowych i pozaregulaminowych Festiwalu, w tym dwie najważniejsze: Złote Lwy dla „Obywatela Jonesa” i Srebrne Lwy dla filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”.

Celem działalności Śląskiego Funduszu Filmowego nie jest wyłącznie finansowanie produkcji. Każdy współprodukowany przez Instytucję Filmową „Silesia-Film” film oznacza też pracę dla związanych z województwem śląskim przedsiębiorców – nie tylko ludzi kina, ale także usługodawców, aktorów, statystów. Jednocześnie sukcesy filmów dofinansowanych przez ŚFF dają wymierne korzyści promocyjne, przyczyniając się do zwiększenia obecności województwa śląskiego na filmowej mapie Polski i świata.

 

NABÓR WNIOSKÓW DO 13 EDYCJI „KONKURSU NA WSPIERANIE PRODUKCJI FILMOWEJ” W RAMACH ŚLĄSKIEGO FUNDUSZU FILMOWEGO

Regulamin-ŚFF-2020

Termin przyjmowania wniosków upływa 26 lutego 2020 r. o godz. 13.00

SILESIA FILM