Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

5 czerwca 2020

Jak napisać film? Czyli o trudnej sztuce tworzenia scenariuszy w „Domowym Studiu Filmowym”

Domowe Studio Filmowe

Z czego składa się scenariusz filmowy? Czym jest magiczna „struktura” i co ma wspólnego z bajką o czarodziejskiej fasoli? I dlaczego każdy bohater filmowy musi spotkać na swojej drodze jakieś problemy? Pracę scenarzysty filmowego i zasady tworzenia scenariuszy do filmu w kolejnym odcinku „Domowego Studia Filmowego” przybliżą wam Dariusz Rzontkowski, scenarzysta, współautor tekstów kabaretu Mumio i asystujący mu syn Gucio.

Bez niego nie byłoby filmu. Reżyser nie miałby czego reżyserować, a aktorzy – grać. Czasem jest zupełnie oryginalny i powstaje z czyjegoś pomysłu, a czasem adaptowany – bo ktoś bardzo chce opowiedzieć za pomocą filmu to, co przeczytał w ciekawej książce czy zobaczył w teatrze. Scenariusz filmowy – bo o nim mowa – będzie bohaterem kolejnego odcinka „Domowego Studia Filmowego”. Opowiedzą o nim scenarzysta Dariusz Rzontkowski, któremu niestrudzenie asystować będzie syn Gucio.

Piąty odcinek „Domowego Studia Filmowego” tradycyjnie można obejrzeć na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to przygotowany przez Silesię Film specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi cykl krótkich filmów, w których artyści i fachowcy z branży filmowej w przystępny sposób opowiadają najmłodszym o swojej pracy związanej z tworzeniem filmów. Zadają też dzieciom ćwiczenia i zachęcają do samodzielnych eksperymentów filmowych. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy filmowcy, m.in. Bartosz Konopka, Marcel Sławiński oraz Joanna Macha. Filmy pojawiają się od 7 maja co tydzień na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to już kolejny cykl filmów, które dla młodych kinomanów przygotowała Instytucja Filmowa Silesia Film podczas zamknięcia kin. Niedawno zakończył się projekt „Filmowe podróże z liskiem”, które wprowadzał dzieci i rodziców w tajniki tworzenia animacji filmowych, w tym animacji poklatkowej wykorzystując różne formy zabaw i ćwiczeń. 14 odcinków „Filmowych podróży z liskiem” nadal jest do zobaczenia na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz w serwisie YouTube na kanale Instytucji Filmowej Silesia Film.

Cykl „Domowe Studio Filmowe” powstaje w ramach projektu edukacyjnego „Rodzina w kinie”, realizowanego w Kinie Kosmos.

Patronem medialnym cyklu jest SILESIA DZIECI | www.silesiadzieci.pl

SILESIA FILM