Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
SILESIA FILM
Partnerzy

Aktualności

30 maja 2019

KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE. Wystawa na Rynku w Katowicach

Od 30 maja na Placu Kwiatowym katowickiego Rynku można oglądać wystawę plenerową poświęconą twórczości filmowej Kazimierza Kutza. Wystawa KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE została zrealizowana przez Instytucję Filmową Silesia Film w Katowicach, organizatora cyklu wydarzeń i pokazów filmowych w ramach projektu „Rok z Kazimierzem Kutzem” i jest jednym z wydarzeń specjalnych towarzyszących pełnej retrospektywie filmów śląskiego reżysera, która od stycznia do grudnia 2019 roku trwa w katowickim Kinie Kosmos.

Na wystawie prezentowane są fotosy z dziewiętnastu filmów fabularnych Kazimierza Kutza, począwszy od jego debiutu z 1958 roku – „Krzyża Walecznych”, po ostatni film reżysera – „Pułkownik Kwiatkowski” z 1995 roku. Tematem wystawy jest motyw MIEJSCA w twórczości filmowej śląskiego reżysera, rozumiany na wiele sposobów: jako konkretna lokalizacja, miejsce akcji filmu, miejsce w czasie i historii, miejsca przeznaczenia czy przestrzenie. Prezentowanym w układzie chronologicznym zdjęciom towarzyszą opisy (w języku polskim i angielskim), układając się w opowieść o miejscach i ich znaczeniu w twórczości filmowej Kazimierza Kutza.

(…) Miejsca i przestrzenie w filmach Kazimierza Kutza, wykraczając poza swoje dosłowne znaczenia i funkcje, przemawiają indywidualnym głosem obrazów. Zniszczone budynki i milczące krajobrazy, rodzinne domy, w których celebruje się tradycję i prawdziwe życie, malownicze miasteczka i samotne miasta. Śląsk, Warszawa, bezimienna prowincja. Polska okiem przenikliwego obserwatora: w krzywym zwierciadle, ale i czułym spojrzeniu. (…) [z tekstu wystawy]

Premierze wystawy towarzyszy pokaz „Soli ziemi czarnej” w Kinie Kosmos 30 maja o 18.00. To jeden z najważniejszych filmów śląskiego reżysera, w którym składa artystyczny hołd miejscu swojego pochodzenia, jego mieszkańcom i historii Górnego Śląska. Gościem spotkania będzie Robert Talarczyk. Przed projekcją „Soli ziemi czarnej” zostanie pokazany 27-minutowy dokument Stanisława Janickiego „Śląskie opowieści”, który przedstawia sylwetkę Kazimierza Kutza. Bohater towarzyszy ekipie telewizyjnej w odwiedzaniu miejsc związanych z jego dzieciństwem i młodością. W filmie wykorzystano fragmenty filmów, fotografie reżysera z lat dzieciństwa i młodości oraz fotosy z planów filmowych.

Wystawę KAZIMIERZ KUTZ. DESTYNACJE na katowickim Rynku można oglądać do 18 czerwca. Później ekspozycja będzie prezentowana w innych miejscach na terenie Katowic i kraju.

Projekt został objęty mecenatem Miasta Katowice.

SILESIA FILM
Partnerzy