Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

7 sierpnia 2020

Ken Loach w Katowicach! TRANSATLANTYK FESTIVAL zaprasza na Śląsk

TRANSATLANTYK FESTIVAL

Zdobywca dwóch Złotych Palm na Festiwalu w Cannes, wybitny brytyjski reżyser, twórca zaangażowanego społecznie kina, pięciokrotnie nagrodzony w Wenecji Ken Loach będzie gościem 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Hasłem jubileuszowej edycji Festiwalu, który po raz pierwszy odbędzie się na Śląsku, jest „Transformacja – przebudzenie czy tylko wstrząs”. Instytucja Filmowa Silesia Film jest współorganizatorem Festiwalu, a pokazy festiwalowe będą się odbywać w wybranych katowickich kinach Instytucji.

Czy doświadczenie pandemii jest plagą, która pogrąży ludzkość, czy też szansą na nowe otwarcie? Jak zmieni się świat wokół nas? Co przetrwa, co ulegnie transformacji, co zupełnie zniknie? I, przede wszystkim, czy będą to zmiany trwałe, czy też doświadczenia ostatnich miesięcy okażą się raczej przejściowym wstrząsem? Te pytania naturalnie wywołane przez pandemię będą mogli zadać sobie – za pośrednictwem kina – jesienią widzowie Festiwalu. Jubileuszowy, 10. Transatlantyk Festival odbędzie się między 1 a 8 października na Śląsku, w Katowicach. Pokazy festiwalowe odbędą się zarówno w katowickich kinach, jak i online, a program festiwalu wypełnią polskie premiery najciekawszych filmów z największych światowych festiwali,  najlepsze rodzime filmy krótkometrażowe, doskonała klasyka, a także spotkania z gośćmi, debaty, masterclassy oraz koncerty. Warto już dziś zarezerwować sobie czas!

 

KEN LOACH W KATOWICACH

Gościem jubileuszowej edycji będzie Ken Loach, który otrzyma przyznawaną na festiwalu Transatlantyk nagrodę FIPRESCI Platinum Award 95. Ken Loach jest jednym z najwybitniejszych twórców kina społecznie zaangażowanego. Kamerę stawia wszędzie tam, gdzie widzi niesprawiedliwość, a jego spojrzenie zawsze cechuje przenikliwość i wyczuwalna pod szorstkim obrazem czułość.  Na całym świecie jego filmy przyjmowane są nader entuzjastycznie, a w ręce reżysera trafiło dotychczas wiele nagród z najważniejszych festiwali filmowych świata, w tym nagroda za całokształt twórczości na Festiwalu Filmowym w Wenecji w 1994 r.

Reżyser pojawi się w Katowicach osobiście; widzowie zobaczą retrospektywę jego filmów, w tym dwa najważniejsze obrazy: „Kes” (1969) oraz nagrodzony Złotą Palmą „Wiatr buszujący w jęczmieniu” (2006); będą też mogli uczestniczyć w masterclassie z legendarnym twórcą.

 

NAJLEPSZE FILMY Z CAŁEGO ŚWIATA, NOWA ENERGIA POLSKIEGO KINA I POKAZY DLA NOCNYCH MARKÓW

W ramach sekcji NOWE KINO publiczność zobaczy najnowsze i najciekawsze tytuły z całego świata, m.in. norweski, społecznie zaangażowany „Barn” (reż. Dag Johan Haugerud), otwierający sekcję Panorama Festiwalu w Berlinie argentyński “One in a Thousand” (reż. Clarisa Navas) czy “Gagarine” (reż. Fanny Liatard, Jérémy Trouilh) – produkcja z selekcji tegorocznego festiwalu w Cannes. Wszystkie prezentowane w ramach NOWEGO KINA filmy będą miały w Katowicach swoje polskie premiery.

Niezwykle ciekawie zapowiada się sekcja HISTORIE WSTRZĄSU, w której zaprezentowane zostaną tytuły opowiadające o sytuacjach granicznych, o momentach, które doprowadzają do pęknięć, przewartościowań, nieodwracalnych zmian w życiach bohaterów. Zobaczymy m.in. głośne „Schronienie” (1995) w reżyserii Todda Haynes’a ze świetną Julianne Moore w roli głównej, wcześniej nie pokazywany w Polsce francuski film izraelskiego twórcy pt. „Les stances a Sophie” (1971, reż. Moshe Mizrahi) z muzyką w wykonaniu The Art Ensemble of Chicago z Lesterem Bowie w składzie, czy wreszcie senegalskiego film z 1973 r. pt. „Touki Bouki” (reż. Djibril Diop Mambéty), powszechnie uważany za najważniejszy afrykański film, jaki dotychczas powstał.

Natomiast w sekcji KALEJDOSKOP kinomani zobaczą filmy odbijające to, co dzieje się w dzisiejszym świecie i dzisiejszym kinie; wartościowe nowe tytuły – wśród nich dwukrotnie nagrodzony w Wenecji dramat „Sole” (reż. Carlo Sironi).

Wyjątkowym projektem tej edycji będzie sekcja NOWA ENERGIA prezentująca filmowe bogactwo artystyczne filmowców związanych ze Szkołą Filmową im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. W ramach sekcji zaprezentowane zostaną filmy Jana P. Matuszyńskiego, Agnieszki Smoczyńskiej, Marcina Koszałki, Piotra Domalewskiego czy Macieja Pieprzycy – w każdym przypadku będzie to jedna etiuda z czasów studiów oraz jeden film pełnometrażowy.

Jak co roku Festiwal zaprasza również na pokazy w ramach wspierającego młodych reżyserów i reżyserki KONKURSU POLSKICH KRÓTKICH METRAŻY, a także stałe i lubiane sekcje: skierowaną do kinomanów o mocnych nerwach KINO NOCĄ oraz FILMOWY KLAN URWISÓW – przedpołudniowe seanse dla najmłodszych.

 

BILETY I AKREDYTACJE

Festiwalowa publiczność już od 17 sierpnia będzie mogła zaopatrzyć się w akredytacje na Festiwal, które umożliwiają zobaczenie kilkudziesięciu tytułów oraz udział w spotkaniach i wydarzeniach towarzyszących.

Festiwal Transatlantyk to tradycyjnie także bogaty program bezpłatnych wydarzeń towarzyszących, w których udział wziąć może każdy, kto tylko ma ochotę. Zeszłego roku były to spotkania, rozmowy z twórcami, debaty czy ciekawe wykłady prowadzone przez pracowników Uniwersytetu SWPS. Szczegółowy plan tegorocznych wydarzeń towarzyszących znany będzie we wrześniu.

 

Transatlantyk Festival odbędzie się w dniach 1-8 października na Śląsku. Festiwal Transatlantyk jest artystycznym pomostem pomiędzy dwiema dziedzinami sztuki: filmem i muzyką. Wytwarza niepowtarzalną przestrzeń kreatywnego współdziałania na styku tych dwóch światów.

Twórcą i Dyrektorem Festiwalu jest kompozytor, laureat Oscara® Jan A.P. Kaczmarek, a Dyrektor Programową – Joanna Łapińska.

Organizatorem Festiwalu Transatlantyk jest Fundacja Transatlantyk Festival. Partnerem Głównym Festiwalu jest Województwo Śląskie. Współorganizatorami są Instytucja Kultury Ars Cameralis Silesiae Superioris oraz Instytucja Filmowa Silesia Film w Katowicach. Partnerami Festiwalu są m.in. Muzeum Śląskie w Katowicach, Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego, ASP w Katowicach i Rondo Sztuki oraz British Council.

Festiwal współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej. Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SILESIA FILM