Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

4 grudnia 2018

KINO ŚWIATOWID W ZUPEŁNIE NOWEJ ODSŁONIE

KINO ŚWIATOWID W ZUPEŁNIE NOWEJ ODSŁONIE

fot. Radosław Kaźmierczak

Oficyna przy ulicy 3 Maja 7 w Katowicach to miejsce kultowe, doskonale znane każdemu miłośnikowi kina na Śląsku. Mieści się tam Kino Światowid, jedno z trzech katowickich kin studyjnych należących do Instytucji Filmowej Silesia Film, najbardziej cenione za swój arthousowy charakter, premierowy repertuar i spotkania z twórcami filmowymi. Od 3 grudnia Światowid będzie przyciągać widzów również nowym wyglądem. Spójna, minimalistyczna estetyka, nowy szyld nad wejściem, okienko kasowe, a przede wszystkim podświetlony, widoczny nawet z ulicy, kaseton z repertuarem to zupełnie nowa odsłona miejsca, w którym od blisko 110 (!) lat wyświetlane są ruchome obrazy.

fot. Radosław Kaźmierczak

Choć Światowid działa pod adresem 3 Maja 7 od lat 40. ubiegłego stulecia, to kinowa tradycja tego miejsca sięga początków XX wieku. W 1909 roku, kiedy ulica nazywała się Grundmanstrasse, powstało tam kino o nazwie „Colosseum”. Nowe kino, drugie, jakie powstało wtedy w Katowicach, a pierwsze wybudowane w mieście zupełnie od podstaw, nie bez powodu reklamowano jako “największy teatr kinematograficzny na Górnym Śląsku”. Gmach kina, zaprojektowany przez znanego na Śląsku Martina Tichauera, zdolny był pomieścić aż 400 widzów.

Dziś działające tam Kino Światowid dysponuje dwiema salami o łącznej liczbie 241 miejsc. Należy do międzynarodowej organizacji Europa Cinemas, promującej kino europejskie oraz do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Przez ponad 70 lat istnienia kino dorobiło się solidnej marki oraz – przede wszystkim – sympatii widzów, z których najwierniejsi są z nim nawet od kilkudziesięciu lat. Publiczność ceni Światowid za jego starannie dobrany, nastawiony na kino artystyczne z całego świata, zawsze premierowy repertuar. W Światowidzie można zobaczyć premierowo filmy, a po pokazie porozmawiać o nim z twórcami, którzy często i chętnie przyjmują zaproszenia do katowickiego kina. To także miejsce, w którym obcokrajowcy mogą poznać polskie kino, oglądając je ze specjalnie przygotowanymi angielskimi napisami. Światowid to bez wątpienia jedno z najlepszych kin o profilu artystycznym w województwie, nominowane w 2017 roku do nagrody PISF. A do tego – grające filmy bez reklam i zawsze w dobrej cenie.

fot. Radosław Kaźmierczak

SILESIA FILM