Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

20 lipca 2020

Kino Światowid z pętlą indukcyjną dla osób słabosłyszących!

Kino Światowid

Miło nam poinformować, że od tygodnia w prowadzonym przez nas Kinie Światowid – w kasie oraz na dużej sali – działa pętla indukcyjna: system przeznaczony dla osób słabosłyszących korzystających z aparatów słuchowych. Mamy nadzieję, że dzięki temu udogodnieniu, kino stanie się jeszcze bardziej dostępne dla widzów, którzy do tej pory nie mogli w pełni korzystać z jego oferty. Kino Światowid jest prawdopodobnie pierwszym kinem na Górnym Śląsku, w którym zainstalowano pętlę indukcyjną.

Czym jest pętla indukcyjna?

Pętla indukcyjna lub pętla induktofoniczna to system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie słabosłyszącej korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Osoby słabosłyszące, mimo, że korzystają z aparatów słuchowych często powtarzają „słyszę, ale nie rozumiem” – jest to szczególnie zauważalne w dużych pomieszczeniach, w pogłosie, czy choćby lekkim hałasie. Dzięki pętli indukcyjnej wzrasta komfort słyszenia oraz jakość odbieranego przez aparat słuchowy dźwięku.

Pętla indukcyjna przesyła dźwięk bezpośrednio do aparatu słuchowego osoby słabosłyszącej. System pętli indukcyjnej składa się ze wzmacniacza pętli oraz przewodu odpowiednio ułożonego w pomieszczeniu. Do wzmacniacza pętli przekazywany jest sygnał ze źródła – może to być nagłośnienie sali, mikrofon, czy odtwarzacz dźwięku. Ze wzmacniacza odpowiednio przetworzony i wzmocniony sygnał w postaci prądu przekazywany jest na przewód pętli indukcyjnej i na skutek zjawiska indukcji magnetycznej – już jako zmienne pole magnetyczne jest przekazywany do aparatu słuchowego, który sygnał ten zamienia na dźwięk. Dzięki temu zupełnie pozbywamy się negatywnego wpływu akustyki sali oraz hałasu.

Aby korzystać z pętli indukcyjnych, wystarczy przełączyć aparat słuchowy na program cewki „T”. Jeśli nie wiesz, czy Twój aparat słuchowy lub implant posiada tę funkcję aktywną, zgłoś się do swojego protetyka słuchu.

 

Pętlę indukcyjną zainstalowaliśmy w Kinie Światowid dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

SILESIA FILM