Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

23 października 2020

Kino „tu i teraz”. Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt w szóstym odcinku podcastu KINO MA GŁOS

KINO MA GŁOS - odc.6

Jak zamienić prawdziwe życie w fikcję filmową i czy western można połączyć z metafizyką Tarkowskiego? O pracy nad swoim najnowszym wspólnym projektem – inspirowanym postacią artysty Daniela Rycharskiego filmem „Wszystkie nasze strachy” rozmawiają historyk sztuki, scenarzysta i reżyser Łukasz Ronduda oraz operator filmowy Łukasz Gutt. Szósty odcinek podcastu KINO MA GŁOS od 23 października do posłuchania w sieci.

 Początek października 2020, na Suwalszczyźnie właśnie trwają zdjęcia do filmu „Wszystkie nasze strachy” w reżyserii Łukasza Rondudy, ze zdjęciami Łukasza Gutta. Dofinansowany w kwietniu tego roku przez PISF projekt to inspirowana sylwetką i działaniami artysty, rzeźbiarza i performera Daniela Rycharskiego historia o życiu, które zamienia się w film i polskiej rzeczywistości utkanej z paradoksów. Twórców najbardziej interesuje sposób, w jaki kino wchłania i przetwarza „tu i teraz”, a forma filmowa kształtuje nasze wyobrażenia o świecie. Ronduda i Gutt, w praktyce – na planie filmowym i w snutych podczas rozmowy refleksjach, podejmują próbę połączenia różnych konwencji i różnych światów filmowych, aby jak najpełniej oddać złożoność i niejednoznaczność rzeczywistości, w której funkcjonujemy. To opis na gorąco: w ciągłej zmianie i twórczej wymianie między sztuką a światem dziejącej się realności.

Łukasz Ronduda – ur. 1976, historyk sztuki, wykładowca akademicki, kurator, pisarz, badacz i znawca filmu eksperymentalnego, scenarzysta, reżyser. Inicjator projektu Filmoteka Muzeum w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Absolwent programu reżyserskiego i scenariuszowego w Szkole Wajdy. Reżyser i scenarzysta filmu „Performer” (2015, wspólnie z Maciejem Sobieszczańskim), który podczas Berlinale 2015 zdobył nagrodę Think: Film Award. Reżyser filmu „Serce miłości” (2017) o związku artystów Wojciecha Bąkowskiego i Zuzanny Bartoszek.

Łukasz Gutt – ur. 1980, operator, artysta z pola sztuk wizualnych. Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (obecnie Szkoła Filmowa im Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach) oraz Programu EKRAN w Szkole Wajdy. Jego debiutem operatorskim jest „Ki” (2011) Leszka Dawida, za który otrzymał liczne wyróżnienia: nominację do nagrody głównej w Konkursie Filmów Polskich oraz w Konkursie Debiutów Operatorskich na Camerimage. Jest autorem zdjęć m.in. do filmów „W ukryciu” (2013), „Jeziorak” (2014), „Kamerdyner” (2018) oraz „Performer” (2015) i „Serce miłości” (2017), przy których współpracował z Łukaszem Rondudą.

Rozmowa do posłuchania już od piątku, 23 października na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i – już niebawem – na naszym YouTube!

Zapraszamy!

KINO MA GŁOS

Skierowany do dorosłych podcast KINO MA GŁOS to inspirowana legendarną rozmową François Truffauta i Alfreda Hitchcocka eksperymentalna formuła spotkania dwóch osobowości, w której twórcy znani do tej pory ze swoich filmów, książek czy ról filmowych mówią własnym głosem. Każdy odcinek to blisko godzinna rozmowa dwóch twórców, dla której punktem wyjścia stają się wspólne zainteresowania, doświadczenia, czy podobne – albo zupełnie przeciwstawne – spojrzenia na kino. Czternastu artystów i twórców współczesnego polskiego kina w siedmiu rozmowach o filmie, sztuce i życiu zabierze nas – i siebie nawzajem – w podróż po swoich światach. O tym, co myślą, jak i dlaczego robią kino, jak je postrzegają i czym się inspirują porozmawiają ze sobą m.in. reżyserzy: Agnieszka Smoczyńska, Tomasz Wasilewski, Jagoda Szelc, Olga Chajdas, Urszula Antoniak, pisarka Magdalena Grzebałkowska czy aktorka Justyna Wasilewska. Autorem muzyki do podcastu jest Daniel Spaleniak, młody polski artysta, którego utwory znalazły się w największych serialowych produkcjach ostatnich lat, jak „Elementary”, „Ozark”, czy „The Path”.

 

KINO MA GŁOS – od 3 lipca co dwa tygodnie do słuchania na Spotify, Apple Podcasts, Google Podcasts i na YouTube.

 

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci

 

Patroni medialni:

Czasopismo EKRANY | Radio Katowice

SILESIA FILM