Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

19 października 2020

KINO WRAŻLIWE. Katowicki Światowid z udogodnieniami dla widzów

Kino Światowid - KINO WRAŻLIWE

Seanse z audiodeskrypcją, pętla indukcyjna dla osób słabosłyszących, kino przyjazne sensorycznie dla maluchów, współpraca z fundacją Siódmy Zmysł, a od niedawna – miejsca dedykowane widzom poruszającym się na wózkach. Katowickie Kino Światowid – w ramach realizacji idei KINA WRAŻLIWEGO – od blisko roku wprowadza kolejne udogodnienia dla widzów ze szczególnymi potrzebami, by jak największa ilość kinomanów mogła w pełni korzystać z jego oferty repertuarowej i dostępu do najlepszych światowych premier filmowych. Aktualnie – do 23 października w ramach KINA WRAŻLIWEGO Kino Światowid pokazuje film „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących.

Pomysł KINA WRAŻLIWEGO zrodził się rok temu i był wspólną inicjatywą nowej wówczas dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film Ewy Sadkowskiej i kierownictwa Kina Światowid. Jesienią 2019 roku przyjaznymi sensorycznie pokazami bajek dla dzieci i seansami z audiodeskrypcją filmu „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, Kino Światowid zainaugurowało projekt kina, które jest otwarte na każdego widza i w swojej ofercie stara się uwzględnić jego szczególne potrzeby i indywidualne uwarunkowania.

– Zależy nam, aby kino było dostępne dla wszystkich widzów, również tych ze szczególnymi potrzebami i by nic nie ograniczało miłośników kina w korzystaniu z dobrodziejstw X Muzy. Dlatego podczas seansów w ramach cyklu KINO WRAŻLIWE będziemy dostosowywać przestrzeń Kina Światowid, warunki panujące w sali oraz parametry samej projekcji do możliwości i preferencji odbiorczych widzów, którym dany pokaz będzie dedykowany. – mówi Beata Głubisz, kierowniczka Kina Światowid.

Dla dzieci z zaburzeniami spektrum autyzmu przeznaczone są seanse przyjazne sensorycznie. Aby maluchy mogły w komfortowych warunkach obejrzeć wybrane dla nich filmowe propozycje, podczas projekcji kino zadba o przyjazną, bezpieczną przestrzeń: na sali nie ma całkowitej ciemności, ograniczone są bodźce; a przed seansem kino nie wyświetla zwiastunów innych filmów, by nie rozpraszać uwagi młodych widzów. Najbliższy seans przyjazny sensorycznie dla najmłodszych odbędzie się w środę, 28 października o 16.30 i będzie to „Filonek Bezogonek” – szwedzka, klasyczna, przygodowa animacja opowiadająca o akceptowaniu odmienności, potrzebie solidarności i niesieniu pomocy.

Dla osób niesłyszących i niedosłyszących Kino Światowid przygotowało specjalne seanse w ramach pokazów z audiodeskrypcją i napisami dla Głuchych. Do 22 października, dwa raz dziennie, a 23 października – raz dziennie, będzie można obejrzeć jedną z najważniejszych polskich premier ostatnich tygodni, czyli „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” Jana Holoubka. Pokazy odbywają się z zastosowaniem aplikacji AUDIOMOVIE – aplikacji na smartfony, która umożliwia odbiór audiodeskrypcji, odtwarzając i synchronizując z filmem dodatkowe ścieżki dźwiękowe. Widzowie korzystający z audiodeskrypcji muszą posiadać własne słuchawki oraz telefony i z zainstalowaną aplikacją AUDIOMOVIE.

W ramach poprawienia komfortu udziału w seansie filmowym osobom słabosłyszącym korzystającym z aparatów słuchowych, od lipca tego roku w Kinie Światowid działa pętla indukcyjna, czyli  system wspomagania słuchu, który znacząco poprawia zrozumiałość mowy osobie korzystającej z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Dzięki pętli indukcyjnej wzrasta komfort słyszenia oraz jakość odbieranego przez aparat słuchowy dźwięku. Aby korzystać z pętli indukcyjnych, wystarczy przełączyć aparat słuchowy na program cewki „T”.

Podczas niedawnej wymiany foteli na dużej sali, kino zyskało nie tylko dodatkowy jeden rząd (jest ich teraz 16, łącznie 222 miejsca), ale – co najważniejsze – pojawiły się dwa miejsca dedykowane dla widzów poruszających się na wózkach. Znajdują się w 9 rzędzie – czyli w jednym z najbardziej optymalnych z punktu widzenia odległości od ekranu i komfortu widza.

MKiDN

Pętlę indukcyjną, zestaw do audiodeskrypcji oraz wymianę foteli w Kinie Światowid uwzględniającą miejsca dla osób z niepełnosprawnością ruchową dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

SILESIA FILM