Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

29 maja 2019

Konferencja prezentująca wydarzenie POWSTAŃCZE ŚLADY W FILMIE “SÓL ZIEMI CZARNEJ”

28 maja w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” odbyła się konferencja prasowa prezentująca wydarzenie Powstańcze ślady w filmie „Sól ziemi czarnej” organizowane wspólnie przez trzy instytucje kultury z województwa śląskiego: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” i Instytucję Filmową Silesia Film w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich.

Koncepcję wydarzenia, jego program i szczegóły dotyczące imprezy zaprezentowali obecni na konferencji dyrektorzy: Artur Madaliński – dyrektor Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, Halina Bieda – dyrektor Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach i Patryk Tomiczek ­– dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film w Katowicach.

Artur Madaliński, omawiając ramowy plan wydarzenia Powstańcze ślady w filmie „Sól ziemi czarnej”, które odbędzie się 29 czerwca w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, podkreślił, że jest to impreza o charakterze interdyscyplinarnym, która łączy w sobie element edukacyjny, naukowy i rozrywkowy. Program, który zbudowany został wokół filmu Kazimierza Kutza, rozpocznie debata o wizerunku powstania w filmie z udziałem prof. Andrzeja Gwoździa, filmoznawcy i znawcy twórczości Kazimierza Kutza oraz prof. Ryszarda Kaczmarka, historyka, badacza Górnego Śląska, autora licznych publikacji o Powstaniach Śląskich. W dalszej części przewidziano oprowadzanie po dwóch wystawach tematycznych: przygotowanej przez Muzeum Powstań Śląskich wystawie „Śląsk – droga do Niepodległej”, pokazującej skomplikowane dzieje naszego regionu oraz zrealizowanej przez Instytucję Filmową Silesia Film wystawie poświęconej twórczości filmowej reżysera „Soli ziemi czarnej”: „Kazimierz Kutz. Destynacje”.

Sceny z filmu "Sól ziemi czarnej" odtworzone po 50 latach

Kluczowym elementem wydarzenia będzie zaplanowana na 19.00 inscenizacja scen z filmu „Sól ziemi czarnej” Kazimierza Kutza. Opowiedziała o niej dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Halina Bieda, przybliżając jednocześnie ideę całej imprezy, która ma popularyzować wiedzę o Powstaniach Śląskich. Halina Bieda zdradziła, że do odtworzenia przez aktorów z Teatru Śląskiego wybrano cztery sceny z filmu: scenę początkową, czyli przygotowania do powstania, scenę, w której ojciec wysyła braci Basistów do powstania, komediowy fragment z kurą oraz symboliczną scenę finałową filmu. Wszystkie cztery rekonstrukcje będą miały miejsce na terenie obiektów Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, w specjalnie do tego wybranych lokalizacjach związanych z historią i tematyką powstańczą. Co warto podkreślić, do inscenizacji zaproszono wszystkich żyjących odtwórców ról braci Basistów. Wezmą w niej udział Andrzej Wilk oraz bracia Jerzy i Olgierd Łukaszewiczowie. Ten ostatni wystąpi w podwójnej roli: jednego z braci Basistów oraz narratora odtwarzanych fragmentów.

„Sól ziemi czarnej” to najważniejszy i najgłośniejszy tytuł filmowy dotyczący Powstań Śląskich

Po zakończeniu inscenizacji odbędzie się koncert Grzegorza Płonki i zespołu Ligocianie. Wieczór zakończy plenerowa projekcja „Soli ziemi czarnej” Kazimierza Kutza. O filmie, który w tym roku obchodzi 50 rocznicę powstania i o jego znaczeniu na konferencji mówił Patryk Tomiczek, dyrektor Instytucji Filmowej Silesia Film, która w tym roku jest organizatorem cyklu wydarzeń pod hasłem „Rok z Kazimierzem Kutzem”. Jednak, jak podkreślił dyrektor IF Silesia Film:

Tym razem stawiamy akcent nie na osobę Kazimierza Kutza, ale na same powstania. „Sól ziemi czarnej” to najważniejszy i najgłośniejszy tytuł filmowy dotyczący Powstań Śląskich. Wprawdzie nie jest to wierna rekonstrukcja wydarzeń, ale ballada osnuta wokół Powstań Śląskich, mocno zakorzeniona w historii rodziny reżysera. Projekcja będzie plenerowa, odbędzie się w wyjątkowych warunkach, na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” i mamy nadzieję, że film stanie się przyczynkiem do dyskusji o powstaniach śląskich i historii naszego regionu.

Wydarzenie Powstańcze ślady w filmie „Sól ziemi czarnej” odbędzie się w sobotę, 29 czerwca na terenie Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Szczegółowy plan wydarzenia dostępny na stronie www.powstania.slaskie.pl

 

Autor zdjęć: Adam Mikosz

SILESIA FILM