Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

14 stycznia 2019

Koprodukcja Instytucji Filmowej Silesia Film z szansą na Złotego Niedźwiedzia w Berlinie!

Współfinansowany przez Śląski Fundusz Filmowy i częściowo zrealizowany w województwie śląskim najnowszy film Agnieszki Holland powalczy o Złotego Niedźwiedzia, nagrodę główną na Festiwalu w Berlinie!

Film „Mr. Jones” (dawniej „Gareth Jones”) Agnieszki Holland, laureatki Srebrnego Niedźwiedzia za film „Pokot”, dołączył do grona filmów nominowanych do nagrody głównej berlińskiego festiwalu. „Mr. Jones” to historia Garetha Jonesa, walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką „utopią”. Jones badał i relacjonował wydarzenia związane z Wielkim Głodem panującym w latach 1932-33, a jego raporty stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – „Folwarku zwierzęcego” George’a Orwella. Sam Jones zginął w wieku 30 lat w niewyjaśnionych okolicznościach.

Część zdjęć do filmu kręcona była wiosną 2018 roku na terenie Dąbrowy Górniczej, Sosnowca i Katowic.

Wśród pozostałych filmów nominowanych do Złotego Niedźwiedzia znalazły się obrazy m.in. Isabel Coixet, Hansa Pettera Molanda czy Agnès Vardy.

Festiwal w Berlinie rozpocznie się 7 lutego i będzie trwać do 17 lutego.

Fot. materiały prasowe

SILESIA FILM