Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

2 września 2019

Lem w Kosmosie, jazz w Rialcie, Żuławski w Światowidzie. Nowy sezon w katowickich kinach studyjnych

Jesienią z przyjemnością będziemy powracać do naszych stałych, cieszących się niesłabnącym zainteresowaniem widzów cykli filmowych. Nie zabraknie również nowości, które będą się pojawiać w repertuarze naszych kin w kolejnych miesiącach oraz – jak zwykle – ciekawych spotkań z twórczyniami i twórcami filmowymi.

Lem mniej znany

Kinie Kosmos już niebawem rusza nowy sezon LEKCJI FILMOWYCH, których kolejne spotkania będą poświęcone klasyce kina. Nie zapominamy o miłośnikach animacji: w październiku powróci cykl ANIMA W KOSMOSIE, w którym Jerzy Armata i zaproszeni przez niego twórcy prezentują najważniejsze dokonania polskiej szkoły filmu animowanego. A na rozgrzewkę proponujemy – już w najbliższy czwartek i piątek – specjalne pokazy filmów z ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Etiuda&Anima. Z ogromnym zainteresowaniem spotkała się nasza wakacyjna retrospektywa filmów Alfreda Hitchcocka w Kinie Kosmos. Mamy nadzieję, że jesienne propozycje miniprzeglądów oraz spotkań z klasyką filmową też przypadną naszym widzom do gustu. Rozpoczynamy 10 września urodzinowym spotkaniem z Krzysztofem Zanussim i jego gośćmi, któremu będzie towarzyszyć mini retrospektywa jego filmów. Koniec września to przegląd filmowych ekranizacji prozy Stanisława Lema, a w październiku zapraszamy na pierwsze z cyklu spotkań z nestorem i znawcą kina, wieloletnim prowadzącym telewizyjny cykl „W starym kinie”, Stanisławem Janickim. Przypominamy też, że trwa Rok z Kazimierzem Kutzem: od września spotkania z filmami śląskiego reżysera odbywać się będą jak przed wakacjami: co dwa tygodnie w czwartkowe wieczory. Na początek „Paciorki jednego różańca” i towarzysząca projekcji rozmowa z prof. Andrzejem Gwoździem.

W Kinoteatrze Rialto rusza zupełnie nowy cykl filmowy poświęcony muzyce jazzowej – KINO.JAZZ, który 23 września zainauguruje pokaz filmu „Chasing Trane. The John Coltrane Documentary”. Do Kinoteatru Rialto zapraszamy także miłośników fotografii – 21 września rozpoczyna się tam POWIĘKSZENIE. PRZEGLĄD FILMÓW O FOTOGRAFII. W programie przeglądu znajdą się filmy przybliżające pracę mistrzów fotografii: Antona Corbijna, Tadeusza Rolke, Sebastiao Salgado i Berta Sterna. Pokażemy także „Powiększenie” Michelangelo Antonioniego ze wstępem prof. Tadeusza Miczki. Oprócz tego polecamy oczywiście stałe cykle Kinoteatru Rialto, czyli: Wielka Sztuka na Ekranietransmisje z Teatru Bolszoj oraz koncerty.

Do Kina Światowid po wakacyjnej przerwie powraca Klub Filmowy „212. Ostatni gasi światło”. Już 12 września absolutny hit: przy okazji przedpremierowego pokazu jednego z najbardziej oczekiwanych filmów roku – „Mowy ptaków”, dr Paweł Ciećwierz porozmawia z reżyserem filmu Xawerym Żuławskim i odtwórcą głównej roli, Sebastianem Fabijańskim.

Seniorów oraz najmłodszych widzów zapraszamy na dedykowane im cykle filmowe. Przypominamy, że nasza specjalna oferta dla najstarszych kinomanów – bilet w cenie 10 zł – dotyczy wszystkich trzech katowickich kin: Kina Kosmos (Pora dla Seniora)Kina Światowid (Południowe Seanse dla Seniorów) oraz Kinoteatru Rialto (Filmowy Klub Seniora). Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do Kina Kosmos na niedzielne Filmowe Popołudnie, a w co drugą niedzielę na pokazy i spotkania w ramach Rodziny w Kinie. Natomiast w Kinie Światowid już 21 września rusza tegoroczna edycja Festiwalu KINO DZIECI, gdzie przez tydzień będzie można oglądać najciekawsze filmy i animacje stworzone specjalnie z myślą o najmłodszej widowni.

Rodzina w kinie

Oprócz tego – we wszystkich naszych kinach – jak zawsze premiery i pokazy przedpremierowe najbardziej wyczekiwanych filmów. Już we wrześniu zapraszamy na premierę „Piłsudskiego” z Borysem Szycem i filmowej kontynuacji jednego z najbardziej lubianych seriali ostatnich lat, czyli pełnometrażowe „Downton Abbey”, a także hit tegorocznego festiwalu w Cannes: „Parasite”. Ponadto: „Mowa ptaków” Xawerego Żuławskiego, „Boże Ciało” Jana Komasy i wiele innych. Wielkimi krokami zbliżają się także premiery dwóch filmów współprodukowanych przez Instytucję Filmową Silesia Film: „Ikar. Legenda Mietka Kosza” Macieja Pieprzycy oraz „Obywatel Jones” Agnieszki Holland.

Serdecznie zapraszamy do śledzenia naszego aktualnego repertuaru na stronach kin: Kina Kosmos, Kina Światowid i Kinoteatru Rialto oraz na Filmowa.net, gdzie na bieżąco aktualizujemy plan seansów i gdzie można nabywać bilety na wszystkie wydarzenia.

Do zobaczenia w naszych kinach!

Katowickie kina IF Silesia Film
SILESIA FILM