Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

11 czerwca 2020

Magiczne miejsca. O scenografii filmowej w „Domowym Studiu Filmowym” opowiada Marcel Sławiński

Domowe Studio Filmowe

Kino sprawia, że możemy podróżować w czasie i przestrzeni. Możemy odwiedzać nieznane nam miejsca, a nawet poznawać takie, które nie istnieją w rzeczywistości: odległe baśniowe krainy, historyczne królestwa. Ale czasem możemy odkryć, że nawet zakamarki naszego pokoju to świetne miejsce dla niesamowitej filmowej historii.

O tworzeniu świata, w którym żyją filmowi bohaterowie i tym, co jest ważne przy wyborze odpowiednich miejsc do filmu w szóstym odcinku Domowego Studia Filmowego opowiada Marcel Sławiński, wielokrotnie nagradzany scenograf filmowy i teatralny, członek amerykańskiej Akademii Filmowej.

W filmach nie tylko podziwiamy grę aktorów czy emocjonujemy się losami bohaterów. Bardzo często zachwycamy się miejscami, w których toczy się akcja filmu. Piękne pałace, wspaniałe pejzaże, czy wręcz przeciwnie – przerażające i mroczne budynki i krajobrazy, dzięki którym jeszcze mocniej przeżywamy oglądaną na ekranie historię. Wyobraźmy sobie, co by się stało, gdyby te wszystkie miejsca nagle zniknęły? Czy to nadal byłby ciekawy film?

O tym, jak ważna jest scenografia filmowa, kto ją tworzy i jak powstaje dowiecie się w kolejnym odcinku Domowego Studia Filmowego, którego gościem jest Marcel Sławiński.

Marcel Sławiński to wielokrotnie nagradzany scenograf filmowym i teatralny. Współpracował z takimi reżyserami, jak Lech Majewski („Młyn i krzyż”), Leszek Dawid („Jesteś bogiem”), Agnieszka Holland („W ciemności”), Piotr Dumała („Ederly”) czy Paweł Pawlikowski („Ida”, „Zimna wojna”) i Jan Komasa („Sala samobójców. Hejter”). Jest również członkiem amerykańskiej Akademii Filmowej, która decyduje, do kogo trafią statuetki Oscara®.

Szósty odcinek „Domowego Studia Filmowego” tradycyjnie można obejrzeć na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to przygotowany przez Silesię Film specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi cykl krótkich filmów, w których artyści i fachowcy z branży filmowej w przystępny sposób opowiadają najmłodszym o swojej pracy związanej z tworzeniem filmów. Zadają też dzieciom ćwiczenia i zachęcają do samodzielnych eksperymentów filmowych. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy filmowcy, m.in. Bartosz Konopka, Marcel Sławiński oraz Joanna Macha. Filmy pojawiają się od 7 maja co tydzień na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to już kolejny cykl filmów, które dla młodych kinomanów przygotowała Instytucja Filmowa Silesia Film podczas zamknięcia kin. Niedawno zakończył się projekt „Filmowe podróże z liskiem”, które wprowadzał dzieci i rodziców w tajniki tworzenia animacji filmowych, w tym animacji poklatkowej wykorzystując różne formy zabaw i ćwiczeń. 14 odcinków „Filmowych podróży z liskiem” nadal jest do zobaczenia na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz w serwisie YouTube na kanale Instytucji Filmowej Silesia Film.

Cykl „Domowe Studio Filmowe” powstaje w ramach projektu edukacyjnego „Rodzina w kinie”, realizowanego w Kinie Kosmos.

Patronem medialnym cyklu jest SILESIA DZIECI | www.silesiadzieci.pl

SILESIA FILM