Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

3 września 2020

Mali bohaterowie codzienności. Katowickie Kino Kosmos zaprasza na filmy i spotkania dla młodych widzów w ramach śląskiej edycji 17. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity

Czy będąc dzieckiem, można zmieniać świat? Jak najbardziej! Wcale nie trzeba być wpływowym politykiem czy znanym dorosłym, żeby móc naprawiać rzeczywistość wokół i starać się o lepszą przyszłość dla ludzi i planety. Na dużą zmianę zawsze składa się mnóstwo małych kroków i drobnych gestów, które może wykonać każdy, nawet najmłodszy z nas. A dzieci mają wielką moc: odwagę, wrażliwość i otwartość na świat, dzięki którym potrafią dostrzec to, co naprawdę ważne i zadawać trudne pytania; burzyć mury zbyt często stawiane przez dorosłych i budować mosty.

 Kino Kosmos, Instytucja Filmowa Silesia Film i Festiwal Millennium Docs Against Gravity zapraszają młodych widzów na wyjątkowe pokazy filmowe w ramach tegorocznej śląskiej edycji Festiwalu. OKI DOKI to przygotowana specjalnie dla dzieci powyżej 9 roku życia sekcja dwóch bloków tematycznych: PLANETA MOIM DOMEM oraz STEREOTYPY: ONI JAK MY, w których będzie można nie tylko zobaczyć wartościowe filmy, ale także porozmawiać o nich z ekspertami i rówieśnikami. To świetny wstęp – albo uzupełnienie – do świadomej edukacji najmłodszych w zakresie kina i okazja do rozbudzenia ich obywatelskiej wrażliwości.

PLANETA MOIM DOMEM

Już w najbliższą niedzielę, 6 września, Kino Kosmos w ramach bloku PLANETA MOIM DOMEM pokaże dwa krótkometrażowe dokumenty, w których młodzi widzowie będą mogli przyjrzeć się, jak ich rówieśnicy z innych zakątków świata dbają o środowisko i pielęgnują więź z naturą. Bohaterka niderlandzkiego filmu „Jovanna dla klimatu” (2019, reż. Mirjam Marks), mimo młodego wieku i na miarę swoich możliwości, działa na rzecz klimatu i ekologii, a dokonując codziennych wyborów – jak to, co zjeść czy jak spędzić wolny czas – stara się myśleć o dobru planety. O dobre relacje z naturą, choć w nieco inny sposób, dba również bohaterka drugiego filmu: 13-letnia Emika. W filmie „Zimowy biwak” (2019, reż. Petteri Saario) Emika opowiada o swoich ukochanych zimowych wyjazdach pod namiot, które pozwalają jej docenić piękno przyrody.

Po filmach odbędzie się międzypokoleniowa debata z udziałem dr hab. prof. UŚ Ewy Łupikaszy – kierowniczki Katedry Klimatologii na Uniwersytecie Śląskim oraz Małgorzaty Czachowskiej i Magdaleny Kubisy – członkiniami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

STEREOTYPY: ONI JAK MY

Tydzień później, 13 września, w ramach bloku STEREOTYPY: ONI JAK MY zapraszamy najmłodszych widzów na filmową wyprawę do odległego Iranu, gdzie wraz z młodym Asho marzącym o zostaniu aktorem, przekonamy się, że niezależnie od kraju pochodzenia, koloru skóry, wyznania czy poglądów wszyscy mamy podobne marzenia, problemy czy tęsknoty. Po filmie „Asho” (2019, reż. Jafar Najafi) z psycholożką Justyną Lipko, a także zaproszoną do dyskusji młodzieżą, reprezentującą mniejszość ukraińską w Polsce młodzi widzowie porozmawiają o tym, czym są stereotypy kulturowe, w jaki sposób postrzegamy siebie nawzajem i z jakimi barierami kulturowymi możemy spotkać się podczas podróży do innych krajów, a z jakimi stereotypami spotykają się żyjący w Polsce obcokrajowcy?

Bilety dostępne są w kasie Kina Kosmos oraz na http://bit.ly/OkiDoki_Kosmos

Zapraszamy!

Program wydarzeń

6.09 | niedziela | godz. 16:00 | Kino Kosmos

PLANETA MOIM DOMEM

“Jovanna dla klimatu”, reż. Mirjam Marks | Niderlandy 2019 | 16 min | 9+

“Zimowy biwak”, reż. Petteri Saario | Finlandia 2019 | 15 min | 9+

Po projekcji filmów międzypokoleniowa debata z udziałem dr hab. prof. UŚ Ewy Łupikaszy – kierowniczki Katedry Klimatologii na Uniwersytecie Śląskim oraz Małgorzaty Czachowskiej i Magdaleny Kubisy – członkiniami Młodzieżowego Strajku Klimatycznego.

 

13.09 | niedziela | godz. 16:00 | Kino Kosmos

STEREOTYPY: ONI JAK MY

“Asho”, reż. Jafar Najafi, Iran 2019 | 30 min | 9+

Po projekcji filmu rozmowa z psycholożką Justyną Lipko, a także zaproszoną do dyskusji młodzieżą, reprezentującą mniejszość ukraińską w Polsce.

 

Ceny biletów:

18 zł – bilet normalny

15 zł – cena biletu pojedynczego przy zakupie od razu 6 biletów

14 zł – bilet grupowy

12 zł – bilety dla seniorów

Kup bilet >> http://bit.ly/OkiDoki_Kosmos

 

SILESIA FILM