Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

25 maja 2021

Miasto: NOWA NADZIEJA. Od 17 czerwca do 29 sierpnia Silesia Film wraz z katowickim SARPem zapraszają na kolejną odsłonę wydarzenia FILM I MIASTO

FILM I MIASTO VOL.3

Miasto inspiruje, czas skłania do refleksji, kino szuka odpowiedzi. „Tango”, „Wstręt”, „Tarnation”, „Tajemniczy ogród”, „Alternatywy 4”. Kino Kosmos, Kinoteatr Rialto, Kino Światowid; Spodek, Koszutka, Wzgórze Wandy. Pokazy filmowe, spotkania, dyskusje, muzyka na żywo, bajki dla najmłodszych; warsztaty, wycieczki miejskie i działania w plenerze. Już od 17 czerwca w Katowicach znów łączymy dla Was to, co najlepsze w mieście: świetną architekturę, dające wytchnienie w trudnych czasach plenery i nasze katowickie kina studyjne.

Na przełomie wiosny i lata 2021 roku Instytucja Filmowa Silesia Film powraca do swojego cyklicznego wydarzenia FILM I MIASTO realizowanego we współpracy z katowickim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich. Trzecia edycja, która potrwa od 17 czerwca do 29 sierpnia, będzie poświęcona miastu i kształtowaniu się miejskich aktywności w nowej, pandemicznej i postpandemicznej rzeczywistości. Będzie nas interesowało, jak miasto – jego obiekty, przestrzenie i działania – zmienia się i odpowiada na nasze potrzeby w obliczu powracających lockdownów, konieczności zachowania społecznego dystansu czy potrzeby dookreślenia nowych, bezpiecznych form uczestnictwa w miejskich aktywnościach. Chcemy zaprosić wszystkich do namysłu nad podstawowymi aspektami nowej codzienności: zmianą systemu, który dotychczas strukturyzował życie społeczne; najbliższym otoczeniem, które od ponad roku jest naszą bezpieczną przestrzenią; technologią, z którą jeszcze bardziej staliśmy się połączeni; przyszłością, w której lokujemy nasze nadzieje. Do rozmów zaprosimy architektów, socjologów, specjalistów od przyrody, urbanistów, psychologów i kulturoznawców.

W ramach wydarzenia odbędą się dyskusje, warsztaty i pokazy filmowe. Uczestników wydarzenia FILM I MIASTO vol. 3 zaprosimy do naszych trzech katowickich kin: Kina Kosmos, Kina Światowid i Kinoteatru Rialto, gdzie będą odbywać się seanse filmowe i spotkania. Zaproponujemy również aktywności w plenerach, które stały się dla mieszkańców miasta swoistym substytutem wakacji, podróży, spotkań, wytchnienia… Specjalne spotkanie poświęcimy również najbardziej charakterystycznemu obiektowi Katowic – SPODKOWI, który w tym roku obchodzi swoje 50. urodziny.

Tegoroczna edycja wydarzenia FILM I MIASTO będzie dotyczyć miasta nie tylko w ujęciu teoretycznym, ale – bardziej niż kiedykolwiek – w praktycznym, ze szczególnym odniesieniem do aktywności miejskich, plenerów i działań uwzględniających perspektywy przyszłości i zmiany.

Pokazy filmowe, spotkania, dyskusje

FILM I MIASTO vol. 3 otworzy wydarzenie „Kino w podróży” w katowickim Kinoteatrze Rialto, czyli muzyczno-filmowe wprowadzenie do tematu poznawania miejsca za pośrednictwem kamery filmowej. Pokazowi Grand Tour Italiano – zestawu filmów niemych o podróży będzie towarzyszyła specjalnie przygotowana na ten wieczór muzyka na żywo w wykonaniu Pieszka/Drozdek/Hanaj TRIO oraz dyskusja.

22 czerwca w Kinie Kosmos na Koszutce odbędą się wydarzenia pod hasłem „Tango w czterech ścianach”: pokaz oscarowej animacji „Tango” (1980) Zbigniewa Rybczyńskiego połączony z rozmową o funkcji mieszkań w czasie pandemii, alternatywnym projektowaniu, szukaniu ideału mieszkania i utopiach architektonicznych. Na zakończenie spotkania pokażemy film „Wstręt” (1965) Romana Polańskiego.

Lipiec rozpoczniemy w Kinie Kosmos, świętując Światowy Dzień Architektury. Plan na 1 lipca to wydarzenie poświęcone obchodzonej w tym roku 50. rocznicy powstania katowickiego Spodka. W programie pokaz archiwaliów z tym najbardziej charakterystycznym obiektem Katowic, seans filmu „Archikosmos” (2018) oraz spotkanie z Anną Syską, autorką książki „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim”, z którą o Spodku i o architekturze Katowic porozmawia Mariusz Ciszewski. Wydarzenie uzupełni oprowadzanie po Spodku z architektem Ryszardem Nakoniecznym, które odbędzie się w piątkowe popołudnie 9 lipca.

Również w lipcu gratka dla miłośników kultowych polskich produkcji, czyli maraton z serialem „Alternatywy 4” (1983) Stanisława Barei. Na ekranowe spotkanie z mieszkańcami najbardziej znanego polskiego blokowiska, a także towarzyszące atrakcje w i przed kinem 16 lipca zaprasza katowicki Kosmos.

W sierpniu w Kinie Światowid z psychologiem społecznym i wykładowcą, doktorem Marcinem Moroniem porozmawiamy o sytuacji dzieci i młodzieży w trakcie pandemii, edukacji zdalnej: o tym, jak spędzają czas, jak radzą sobie na co dzień i jak w tym procesie towarzyszy im przestrzeń domowa i miejska. Po spotkaniu – pokaz filmu „Tarnation” (2008) Jonathana Caouette.

Na zakończenie tegorocznej edycji FILM I MIASTO – „FutureLand – rozmowa o przyszłości”, czyli spotkanie z Edwinem Bendykiem, specjalistą zajmującym się rozwojem technologii, jej wpływem na życie społeczne i cywilizację. Na wydarzenie w Kinie Kosmos zapraszamy zarówno dorosłych, jak i tych nieco młodszych widzów: pokażemy „Niekończącą się opowieść” (1984) Wolfganga Petersena, czyli niezapomniany klasyk kina fantasy.

Warsztaty, plenery, wycieczki: dla małych i dużych

Istotnym dopełnieniem wydarzeń filmowych w ramach FILM I MIASTO vol. 3 będą warsztaty, aktywności zlokalizowane poza obiektami kinowymi i w plenerze: wycieczki miejskie, poznawanie ukrytego życia miasta, a także warsztaty.

Już 20 czerwca na terenie przed Kinem Kosmos w ramach cyklu Rodzina w kinie zapraszamy na warsztaty Zieleń w mieście – miasto w zieleni, w trakcie których wspólnie z uczestnikami zgłębimy tajniki miejskiego ogrodnictwa i zastanowimy się, jak z pomocą życiodajnych sił natury przeobrazić najbliższą przestrzeń w bardziej przyjazną, ekologiczną i zieloną. Warsztaty poprzedzi pokaz filmów archiwalnych z Parku Śląskiego oraz bajki z motywem ogrodniczym ze zbiorów Filmoteki Śląskiej.

Tydzień później, 28 czerwca, współorganizator wydarzenia FILM I MIASTO, SARP poprowadzi warsztaty architektoniczne dla dzieci: „Archidzieci”. 4 lipca w Kinie Kosmos w ramach Filmowego Popołudnia dla dzieci odbędą się warsztaty kreatywne związane z architektura inspirowaną… kosmosem. Natomiast w sierpniu – najmłodsi wraz z rodzicami będą mogli wziąć udział w warsztatach „Miasto-ogród przyszłości” i obejrzeć najnowszą adaptację „Tajemniczego ogrodu” (2020).

W tym roku szczególnie zależy nam na odkrywaniu katowickich plenerów: miejsc, w których możemy poczuć się dobrze, odetchnąć i złapać odrobinę dystansu do rzeczywistości. Wraz z SARP-em zabierzemy Was na wycieczkę rowerową po Katowicach z architektem Mikołajem Machulikiem pod hasłem Północ-południe, czyli z górki pod górkę. Natomiast 17 lipca wyruszymy z Kinoteatru Rialto by po krótkim spotkaniu wokół lokacji filmowych… wspólnie z widzami i miłośnikami miejskich zdobyć najwyższy szczyt Katowic, czyli Wzgórze Wandy.

Zapraszamy na Filmowa.net oraz do śledzenia stron naszych kin, gdzie sukcesywnie będą się pojawiać kolejne atrakcje z cyklu FILM I MIASTO.

Program FILM I MIASTO vol. 3

17 czerwca | czwartek | godz. 19.00 | Kinoteatr Rialto

bilety: 20/22 zł

Kino w podróży | 80 min + 20 min przerwy

+ Grand Tour Italiano: zestaw filmów niemych z muzyką na żywo

+ muzyka do filmu: Pieszka/Drozdek/Hanaj TRIO

+ rozmowa przed filmem: Agnieszka Skrzelowska, Agata Tecl-Szubert i Aleksander Krajewski

 

20 czerwca | niedziela | godz. 16.00 | Kino Kosmos | sala Solaris

bilety: 15/17 zł

Zieleń w mieście – miasto w zieleni | wydarzenie w ramach cyklu Rodzina w kinie

+ pokaz filmów archiwalnych z Parku Śląskiego oraz bajki z motywem ogrodniczym ze zbiorów Filmoteki Śląskiej

+ warsztaty sadzenia roślin dla rodzin z dziećmi od 6 lat

+ prowadzenie: Małgorzata Łuczak i Małgorzata Cekiera

 

22 czerwca | wtorek | godz. 19.00 | Kino Kosmos

bilety: 15/18 zł

Tango w czterech ścianach

+ pokaz filmu „Tango”, reż. Zbigniew Rybczyński, Polska 1980, 8 min

+ rozmowa o roli mieszkań w czasie epidemii i lockdownu: Agata Twardoch (architektka i urbanistka), Tomasz Nawrocki (socjolog) i Mikołaj Szubert-Tecl (architekt)

+ pokaz filmu „Wstręt”, reż. Roman Polański, Wielka Brytania 1965, 104 min

 

28 czerwca | poniedziałek | godz. 11.30 | Galeria Architektury SARP

wstęp wolny: obowiązują wcześniejsze zapisy

Archidzieci – warsztaty architektoniczne dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat

+ prowadzenie: arch. Ewa Szymańska-Sułkowska

+ UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. Zapisy pod adresem: biuro@sarp.katowice.pl

 

1 lipca | czwartek | godz. 19.00 | Kino Kosmos

bilety: 15/18 zł

Światowy Dzień Architektury / Spodek – 50. rocznica otwarcia Hali Widowiskowo-Sportowej

+ promocja książki Anny Syski „Spodek w Zenicie. Przewodnik po architekturze lat 1945–1989 w województwie śląskim“ | spotkanie z autorką poprowadzi Mariusz Ciszewski

+ pokaz filmu archiwalnego z budowy Spodka

+ pokaz filmu „Archikosmos”, reż. Marcin Zasada, Marcin Nowak, Polska 2018, 33 min

 

4 lipca | niedziela | godz. 15.00 | Kino Kosmos | sala Nostromo

bilety: 8 zł

Architektoniczne Kompozycje Kosmiczne | wydarzenie w ramach cyklu Filmowe popołudnia dla dzieci

+ pokaz bajek ze Studia Filmów Rysunkowych #architektura #kosmos #ufo #natura

+ architektura inspirowana Kosmosem: warsztaty kreatywne dla dzieci od 3 lat

+ prowadzenie: Małgorzata Dębniak 

 

9 lipca | piątek | godz. 16.00 | Spodek

wstęp wolny: obowiązują wcześniejsze zapisy

+ oprowadzanie po Spodku przez arch. Ryszarda Nakoniecznego

+ UWAGA! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. Zapisy przez system EVENEA / szczegóły wkrótce

 

10 lipca | sobota | godz. 11.00 | start: Plac przed Kościołem Misjonarzy Oblatów na Koszutce

wstęp wolny: obowiązują wcześniejsze zapisy

Północ-południe, czyli z górki pod górkę – wycieczka rowerowa

+ 10-kilometrowa wycieczka rowerowa po Katowicach z arch. Mikołajem Machulikiem, prezesem katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich

+ UWAGA. LICZBA MIEJSC OGRANICZONA. Zapisy na wycieczkę pod adresem: biuro@sarp.katowice.pl

 

16 lipca | piątek | godz. 19.00 | Kino Kosmos

bilety: 25 zł

„Alternatywy 4”: maraton | 300 min

+ pokaz 4 odcinków kultowego serialu „Alternatywy 4”, reż. Stanisław Bareja, Polska 1983

+ wprowadzenie: Mariusz Ciszewski

+ w przerwie między odcinkami zapraszamy na konkurs wiedzy o serialu

+ przed kinem sentymentalna strefa gastro prosto z PRL

 

17 lipca | sobota | godz. 11.00 | Kinoteatr Rialto

Śladami filmowych lokacji: pokaz w Kinoteatrze Rialto i zdobycie najwyższych szczytów Katowic

bilety (obejmuje koszt przejazdu busem, udział w prezentacji i wycieczce): 20 zł | LICZBA MIEJSC OGRANICZONA

bilety (udział w prezentacji i wycieczce, bez przejazdu busem): 5 zł

+ wprowadzenie w Kinoteatrze Rialto – prezentacja filmowego wizerunku hałdy w polskiej kinematografii: Patrycja Młynarczyk z Silesia Film Commission | 11.00 – 11.30

+ przejazd z Kinoteatru Rialto do Murcek | 11.30 – 12.00

+ rozgrzewka, zdobycie najwyższego szczytu Katowic pod okiem doświadczonego instruktora, powrót pod Kinoteatr Rialto | 12.00 – 14.00

 

8 sierpnia | niedziela | godz. 16.00 | Kino Kosmos | sala Nostromo

bilety: 15/17 zł

Miasto-ogród przyszłości | wydarzenie w ramach cyklu Rodzina w kinie

+ pokaz filmu „Tajemniczy ogród”, reż. Marc Munden, Francja, Wielka Brytania 2020, 99 min

+ architektoniczne warsztaty kreatywne dla rodzin z dziećmi od 7 lat

+ UWAGA! LICZBA MIEJSC NA WARSZTATY OGRANICZONA. Zapisy pod adresem: m.cekiera@silesiafilm.com

+ prowadzenie: Małgorzata Cekiera

 

26 sierpnia | czwartek | godz. 19.00 | Kino Światowid

bilety: 13/15/18 zł

Ostatni dzwonek czy nowe otwarcie?

+ pokaz filmu „Tarnation”, reż. Jonathan Caouette, USA 2003, 88 min

+ przed seansem rozmowa poświęcona sytuacji dzieci i młodzieży w trakcie pandemii: z psychologiem społecznym, doktorem Marcinem Moroniem rozmawia Beata Głubisz

 

29 sierpnia | niedziela | godz. 16.00 | Kino Kosmos | sala Nostromo

bilety: 15/18 zł

FutureLand – rozmowa o przyszłości. Wydarzenie dla rodzin z dziećmi

+ pokaz filmu „Niekończąca się opowieść”, reż. Wolfgang Petersen, USA, RFN 1984, 102 min

+ rozmowa Agaty Tecl-Szubert z dziennikarzem, pisarzem i specjalistą od przyszłości Edwinem Bendykiem

 

Adresy:

Kinoteatr Rialto | ul. Św. Jana 24, Katowice | 32 251 04 31

Kino Kosmos | ul. Sokolska 66, Katowice | 32 258 05 08

Kino Światowid | ul. 3 Maja 7, Katowice | 32 258 74 32

Galeria Architektury SARP | ul. Dyrekcyjna 9, Katowice | 32 253 97 74

 

Więcej:

Kinoteatr Rialto | Kino Kosmos | Kino Światowid | SARP

 

Bilety do nabycia w kasach Kinoteatru Rialto, Kina Kosmos i Kina Światowid oraz na stronie Filmowa.net

SILESIA FILM