Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

13 sierpnia 2020

Montażysta filmowy, czyli jak poskładać dobry film. Zapraszamy na kolejny odcinek „Domowego Studia Filmowego”

Domowe Studio Filmowe

Jeśli jesteście miłośnikami i miłośniczkami budowania z klocków albo lubicie układać puzzle, to z pewnością spodoba się wam najnowszy odcinek „Domowego Studia Filmowego”, w którym Maciej Gryzełko, montażysta filmowy, opowiada, jak połączyć elementy filmowej układanki, żeby wyszła z tego całkiem fajna historia.

Wiecie już, że film to taka bardziej skomplikowana układanka. Składa się na niego wiele elementów, jak praca aktorów, scenografia, kostiumy, scenariusz, reżyseria, muzyka, oświetlenie czy zdjęcia. Te wszystkie składniki tworzą z kolei ujęcia – i to są jakby klocki naszej filmowej układanki. A żeby z tych klocków powstał film, potrzebna jest praca jeszcze jednej, bardzo ważnej osoby: montażysty. Na czym polega jego zadanie? Co to znaczy „montować film”? I dlaczego najlepszy montaż to taki, którego nie widać? Na te pytania w czternastym odcinku „Domowego Studia Filmowego” odpowie Maciej Gryzełko, montażysta filmowy.

Czternasty odcinek „Domowego Studia Filmowego” od czwartku, 13 sierpnia będzie można obejrzeć na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to przygotowany przez Silesię Film specjalnie z myślą o rodzinach z dziećmi cykl krótkich filmów, w których artyści i fachowcy z branży filmowej w przystępny sposób opowiadają najmłodszym o swojej pracy związanej z tworzeniem filmów. Zadają też dzieciom ćwiczenia i zachęcają do samodzielnych eksperymentów filmowych. W nagraniach wzięli udział czołowi polscy filmowcy, m.in. Bartosz Konopka, Marcel Sławiński oraz Joanna Macha. Filmy pojawiają się od 7 maja co tydzień na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz na kanale YouTube Instytucji Filmowej Silesia Film.

„Domowe Studio Filmowe” to już kolejny cykl filmów, które dla młodych kinomanów przygotowała Instytucja Filmowa Silesia Film podczas zamknięcia kin. Niedawno zakończył się projekt „Filmowe podróże z liskiem”, które wprowadzał dzieci i rodziców w tajniki tworzenia animacji filmowych, w tym animacji poklatkowej wykorzystując różne formy zabaw i ćwiczeń. 14 odcinków „Filmowych podróży z liskiem” nadal jest do zobaczenia na Facebooku „Kino Kosmos dla dzieci” oraz w serwisie YouTube na kanale Instytucji Filmowej Silesia Film.

Cykl „Domowe Studio Filmowe” powstaje w ramach projektu edukacyjnego „Rodzina w kinie”, realizowanego w Kinie Kosmos.

Patronem medialnym cyklu jest SILESIA DZIECI | www.silesiadzieci.pl

SILESIA FILM