Instytucja Filmowa Silesia Film
jest instytucją kultury
Samorządu Województwa Śląskiego
Partnerzy
SILESIA FILM

Aktualności

29 kwietnia 2020

Na dobre kino składa się życie. Silesia Film dołączyła do akcji ASP w Katowicach i składa przyłbice dla szpitali

Na dobre kino składa się życie. W naszym składamy przyłbice_Kino Światowid

Choć kina są nadal zamknięte dla widzów, to na salach kinowych i w budynkach katowickich kin studyjnych – Kosmosu, Światowida i Rialta – wszyscy pracują. Z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w odpowiedniej odległości od siebie i przede wszystkim w szczytnym celu. W poniedziałek Silesia Film dołączyła do zainicjowanej i prowadzonej przez Akademię Sztuk Pięknych w Katowicach akcji produkcji i składania przyłbic dla szpitali. Wszystkie przyłbice zostaną bezpłatnie przekazane placówkom, które walczą z pandemią COVID-19. Chodzi przede wszystkim o szpitale i domy opieki społecznej.

Silesia Film z ASP współpracowała wielokrotnie przy różnych projektach artystycznych i edukacyjnych. W zasadzie naturalnym było, że kiedy pojawiła się nowa potrzeba wspólnego działania, zaangażowała się w akcję zainicjowaną przez Akademię.

– Jeszcze dwa miesiące temu uzgadnialiśmy program fakultetów filmowych dla ASP, konsultowaliśmy stojaki na ulotki do kin zaprojektowane przez studentów Akademii, rozmawialiśmy o identyfikacji szlaku filmowego, muralu w Kinie Światowid. Tymczasem świat stanął w miejscu, rzeczywistość postawiła inne wyzwania. Razem tworzyliśmy sztukę, teraz razem podejmujemy inne wyzwanie. Jesteśmy odpowiedzialni WSPÓLNIE, bo na dobre kino składa się życie. W naszym składamy przyłbice. – mówi Ewa Sadkowska, dyrektor Silesia Film. 

Produkcja przyłbic ochronnych to inicjatywa wykładowców i pracowników katowickiej ASP.

– To jedyny sposób, w jaki możemy pomóc, wykorzystując sprzęt, którym dysponuje modelarnia Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Na co dzień uczymy studentów, jak tworzyć produkt, który znajdzie zastosowanie w życiu codziennym. Tym razem mamy okazję zaprezentować to w praktyce – wyjaśnia dr Sybilla Skałuba, pomysłodawczyni i koordynatorka akcji.

Produkcja przyłbic ochronnych ruszyła na początku kwietnia. Uczelnia zakupiła atestowany poliwęglan, a w wycinanie i składanie przyłbic zaangażowali się wykładowcy i pracownicy. Kiedy pierwsza partia – około 800 przyłbic – dotarła do szpitali, okazało się, że zapotrzebowanie jest ogromne. Pracownicy Akademii mogli nadal działać, ale potrzebny był materiał. I tu ze spontaniczną pomocą przyszły firmy, które przekazały w sumie 13 700 zł, co pozwoli na wykonanie dodatkowej partii 2800 przyłbic. Na tym etapie do pomocy w składaniu przyłbic włączyli się harcerze – Śląscy Wodniacy i Silesia Film, której pracownicy składają przyłbice w Kinie Światowid, Kinie Kosmos, Kinoteatrze Rialto, a już niebawem też w Kinie Janosik w Żywcu i Kinie Bałtyk w Raciborzu.

Modelarnia ASP w Katowicach wyprodukuje ponad 3650 przyłbic ochronnych. Wszystkie przyłbice zostaną bezpłatnie przekazane placówkom, które walczą z pandemią COVID-19. Chodzi przede wszystkim o szpitale i domy opieki społecznej.

Więcej na: asp.katowice.pl

SILESIA FILM